Szpital w kwarantannie

0
610

Nowy oddział został objęty kwarantanną, ale interna właśnie zaczyna działać. Do szpitala płynie też pomoc od mieszkańców, przedsiębiorców i samorządowców.

W chwili obecnej kwarantanną objęte są dwa oddziały – ginekologia i położnictwo oraz chirurgia. Jak poinformowała nas Dyrekcja szpitala, kwarantanna w oddziale chorób wewnętrznych właśnie się zakończyła. To on jako pierwszy padł ofiarą wirusa w środę 18 marca. Powodem było wykrycie zakażenia u jednej z pielęgniarek pracujących na oddziale. W piątek 20 marca wieczorem szpital poinformował o kolejnym zamkniętym oddziale – ginekologii i położnictwa.

– W obu przypadkach pracownicy, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną, zostali natychmiastowo odsunięci od pracy i objęci kwarantanną zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, natomiast pacjenci z kontaktu pozostający w oddziale zostali objęci obowiązującymi procedurami izolacyjnymi. Postępowanie w szpitalu przeprowadzane jest zgodnie z wytycznymi GIS. Przy opiece i pielęgnacji pacjentów wdrożone zostały wszystkie zasady postępowania epidemiologicznego i medycznego w związku z ryzykiem infekcji koronawirusem (SARS-CoV-2) – informuje Ewelina Górska-Wojton ze szpitala św. Anny w Piasecznie. Decyzje dotyczące wskazań do kwarantanny, izolacji oraz przeprowadzenia testów wydaje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Transport pacjentów do szpitali zakaźnych ma miejsce tylko w sytuacji potwierdzenia zakażenia u któregokolwiek z nich. Taka sytuacja w szpitalu św. Anny nie miała na razie miejsca.

W momencie, w którym stan zdrowia pacjenta pozwala na wypis, lekarz prowadzący podejmuje taką decyzję. Wówczas pacjent przechodzi na kwarantannę domową. Jest to zgodne z wytycznymi GIS oraz ministerstwa zdrowia. Nowi pacjenci na oddziały objęte kwarantanną nie są przyjmowani. W przypadku oddziału ginekologiczno-położniczego oznacza to również, że nie są wykonywane badania USG i KTG.

– W szpitalu zostały podjęte działania mające na celu separację oddziałów i ścieżek komunikacji pomiędzy personelem, w związku z tym przy każdym podejrzeniu lub przy potwierdzeniu zakażenia weryfikujemy, z kim miała kontakt osoba zakażona i kwarantannie zostają poddane wszystkie osoby z kontaktu – podkreśla Ewelina Górska-Wojton. Kwarantanna z oddziałów może zostać zdjęta po negatywnym wyniku testów wszystkich osób uznawanych za potencjalnie zakażone, opuszczeniu przez pacjentów oddziału lub po upływie 14 dni od momentu nałożenia kwarantanny. W dniu 27 marca szpital najpierw poinformował o objęciu kwarantanna kolejnego oddziału – chirurgii, a następnie o zdjęciu kwarantanny z interny.

W tej dodatkowo trudnej sytuacji piaseczyński szpital wspierają lokalni przedsiębiorcy i zwykli mieszkańcy. Personel szpitala otrzymuje ciepłe posiłki, śpiwory, termosy oraz niezwykle potrzebny sprzęt ochrony osobistej, w tym gogle.

– Skala tej pomocy naprawdę przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Taka postawa mieszkańców bardzo wspiera personel szpitala w tym szczególnie trudnym dla nas okresie i jesteśmy za to ogromnie wdzięczni – mówi Ewelina Górska-Wojton. Do szpitala docierają też maseczki dla personelu, miedzy innymi szyte przez lokalne firmy i osoby prywatne. Mają one zabezpieczać personel tam, gdzie dotąd żadne środki tego typu nie były stosowane. Oczywiście personel opiekujący się pacjentami na oddziałach objętych kwarantanną korzysta ze specjalistycznego sprzętu ochronnego. Osoby, które chciałyby zaoferować pomoc szpitalowi, mogą się kontaktować bezpośrednio z Eweliną Górską-Wojton pod numerem telefonu 602 701 946.

W akcję pomocy zaangażowali się też radni gminy Piaseczno. Zorganizowali zbiórkę funduszy na zakup sprzętu dla szpitala.

– W imieniu Rady Miejskiej w Piasecznie przekazałem razem z Eweliną Wójcik szpitalowi w Piasecznie 40 litrów środka do dezynfekcji, 6000 par rękawiczek jednorazowych oraz 50 sztuk gogli – informuje Michał Rosa. – Rękawiczki i środek kupiliśmy z środków zgromadzonych przez radnych a gogle przekazał Krzysztof Baranowski, mieszkaniec Gołkowa.