Szkoła na miarę XXI wieku

1
1766

Nowoczesna podstawówka w Zamieniu rozpoczyna pracę. W uroczystym otwarciu szkoły uczestniczył między innymi kardynał Kazimierz Nycz.

Budowa nowej lesznowolskiej szkoły rozpoczęła się w wakacje 2018 roku. Pierwotnie budynek miał być gotowy przed wakacjami ubiegłego roku, by od 1 września 2020 r. uczniowie mogli rozpocząć w nim naukę. Gmina jednak zdecydowała się na przedłużenie realizacji tej inwestycji i obiekt został oddany do użytku wraz z rokiem szkolnym 2021/2022.

Uroczyste otwarcie nowej szkoły swoją obecnością zaszczycił między innymi kardynał Kazimierz Nycz, który nie tylko poświęcił placówkę, ale również skierował kilka słów do obecnych na sali samorządowców, nauczycieli, ale też rodziców i dzieci. Podkreślał, że kluczową rolę w wychowaniu dzieci mają rodzice, a szkoła i kościół są instytucjami, które mają wspierać rozwój i kształtowanie młodego człowieka.

– Dzisiaj i rodzice, i nauczyciele, i dzieci, i młodzież są podmiotem nauczania i muszą być traktowani podmiotowo w procesie nauczania – mówił. – Szkoła, samorząd i rząd są do pomocy rodzinie w wychowaniu młodego pokolenia – podkreślił.

Czytaj także: Opuszczona budowa obok nowej szkoły

Najważniejsza inwestycja

Wójt gminy Lesznowola Maria Jolanta Batycka-Wąsik podkreśliła, że gmina od wielu lat inwestuje w oświatę i zamierza nadal to robić.

– Istotą systemu edukacji jest bardzo dobra baza lokalowa, edukacyjna i sportowa, wyposażenie w najnowocześniejsze środki przekazu i pomoce dydaktyczne, bardzo dobrze przygotowana kadra nauczycielska z wysokimi kwalifikacjami, zdolni i ambitni uczniowie oraz gotowi do konstruktywnej współpracy rodzice. To niewątpliwie elementy równania, które przekładają się na wysokie wyniki nauczania, które plasują nasze szkoły w 8 i 9 staninie, czyli w elitarnej grupie szkół o najwyższej jakości edukacji – podkreśliła.

Wójt gminy i przewodnicząca Rady Gminy Bożenna Korlak przekazały dyrektorowi placówki Michałowi Dolińskiemu symboliczny klucz do szkoły. Nie zabrakło też krótkiego programu artystycznego przygotowanego przez uczniów i nauczycieli. W szkole uczyć się będą bowiem oprócz nowych uczniów, również dzieci, które wcześniej uczęszczały głównie do szkoły w Mysiadle.

Nowa placówka w Zamieniu ma ponad 8 tys. m2, posiada przestronną salę gimnastyczną, aulę z antresolą, 29 sal dydaktycznych, dwie świetlice, kuchnię ze stołówką. Niebawem rozpocznie się budowa placu zabaw oraz zaplecza sportowego na zewnątrz budynku. Na budowę szkoły gmina wydała ponad 38 mln zł.

Czytaj również: Bezpieczna droga do szkoły

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię