Szerzej na Chyliczkowskiej

0
1167

Władze powiatu rozstrzygnęły przetarg na przebudowę ulicy Chyliczkowskiej. Użytkowników drogi czeka niemała rewolucja.

W grudniu udało się wyłonić wykonawcę przebudowy ulicy Chyliczkowskiej. Została nim firma Mabau z Szymanowa. Inwestycja obejmie odcinek od ulicy Puławskiej do skrzyżowania z ulicą Armii Krajowej, czyli obwodnicą miasta. Projekt zakłada poszerzenie jezdni i rozbudowę chodników. Co najistotniejsze, wzdłuż ulicy pojawią się pasy rowerowe.

Inwestycja nie będzie prosta. Ulica Chyliczkowska jest dość gęsto zabudowana, w dodatku na fragmencie w obrębie skrzyżowania z ulicą Warszawską istniejące zabudowania znajdują się blisko jezdni. Z tego powodu planowany pas rowerowy w kierunku centrum miasta będzie kończył się wcześniej, na wysokości skrzyżowania z ulicą Zgoda. Nie będzie tu również projektowanego na pozostałym odcinku pasa zieleni. Dodatkowo projektant musiał wziąć pod uwagę, że fragment drogi – od ulicy Puławskiej do ulicy Zgoda – znajduje się w obszarze objętym ochroną konserwatorską. To wymusza wykorzystanie innych rozwiązań i materiałów. Pojawią się tu m.in. inne latarnie, stylizowane na podobieństwo tych, które obecnie oświetlają piaseczyński rynek.

Duże zmiany pojawią się również w sąsiedztwie szkół. Zlikwidowana zostanie obecnie istniejąca zatoka autobusowa po prawej stronie ulicy (w kierunku DK79). Wydłużony zostanie również pas do jazdy prosto i w prawo, który teraz będzie się zaczynał na wysokości przejścia dla pieszych. Na samym przejściu pojawi się z kolei azyl dla pieszych. Ma to uspokoić ruch w tym miejscu i zwiększyć bezpieczeństwo uczniów. Remont obejmie także dalszy odcinek ulicy Chyliczkowskiej, od skrzyżowania DK79 do ulicy Julianowskiej. Na tym fragmencie po obu stronach jezdni pojawią się ścieżki rowerowe.

Kiedy rozpocznie się przebudowa? Dokładnego terminu jeszcze nie ma. – Obecnie wykonawca sporządza projekt czasowej organizacji ruchu. 17 stycznia mamy spotkanie z wykonawcą i wtedy będziemy znać więcej szczegółów – mówi Joanna Grela z biura promocji Starostwa Powiatowego w Piasecznie. Można się jednak spodziewać, że prace wystartują w ciągu maksymalnie kilku tygodni. Zgodnie z podpisaną 13 grudnia umową, wykonawca będzie miał 10 miesięcy na realizację zadania. Oznacza to, że nową, poszerzoną Chyliczkowską powinniśmy pojechać pod koniec roku.

Ulica Chyliczkowska stanowi fragment drogi powiatowej 2814W, łączącej Piaseczno i Konstancin-Jeziornę. Powiat od kilku lat sukcesywnie przebudowuje tę drogę. W planach na najbliższy czas jest również odcinek konstanciński – ulice Długa i Prusa. Na przeszkodzie stanęły na razie jednak ceny. W ogłoszonym pod koniec ubiegłego roku przetargu złożone oferty znacznie przekraczały bowiem zakładany budżet, w związku z czym postępowanie unieważniono. Wkrótce starostwo ma ogłosić kolejny przetarg, który będzie obejmował mniejszy zakres robót. Inwestycja stoi więc na razie pod znakiem zapytania.

Czytaj również: Tu zaszła zmiana – Liceum przy Chyliczkowskiej, część I

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię