Szczepienia nie dla wszystkich

0
473

Rusza rządowa akcja bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla określonych grup obywateli. Swoje akcje szczepień dla seniorów organizują też gminy, ale nie wszystkie. Czy w ogóle będzie czym szczepić?

Ostatnio mieszkańców Konstancina-Jeziorny poruszyła informacja o tym, że w tym roku nie zaplanowano szczepień dla seniorów finansowanych z budżetu gminy. Powodem miało być niskie zainteresowanie szczepionkami w roku ubiegłym.

– Z wydziału oświaty i zdrowia otrzymałem informację, że w 2020 roku było 1400 szczepionek, z czego wykorzystano tylko 40 w ramach darmowych szczepień przeciw grypie – informuje nasz czytelnik. Takie uzasadnienie braku oferty szczepień dla seniorów jest jego zdaniem zdumiewające. W ubiegłym roku bowiem zainteresowanie szczepionkami przeciw grypie było znacznie większe niż zazwyczaj, problem polegał na tym, że były one bardzo trudno dostępne i w wielu przychodniach pacjenci mieli możliwość zaszczepienia się dopiero na początku 2021 r.

Sąsiednie Piaseczno akcję bezpłatnych szczepień przeciw grypie skierowało w tym roku do osób w wieku 60+. Pacjenci mogą się zapisywać na szczepienia we wszystkich przychodniach piaseczyńskiego ZOZ.

Na bezpłatne szczepienia, sfinansowane z budżetu NFZ, w tym roku mogą liczyć wszyscy seniorzy, którzy ukończyli 75 lat. Rusza bowiem rządowa akcja bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla osób urodzonych nie później niż w 1946 roku, ale również personelu medycznego, farmaceutów oraz nauczycieli. Na liście uprawnionych do skorzystania z bezpłatnej szczepionki znaleźli się również pracownicy i pensjonariusze domów opieki, hospicjów czy służby mundurowe.

Na szczepienie w ramach tego programu nie ma specjalnych skierowań – należy się umówić na konkretny termin w przychodniach, które je realizują. Ich lista jest dostępna i ma być aktualizowana na stronie www.pacjent.gov.pl. W tym wypadku nie działa system e-rejestracji, z którego korzystamy podczas zapisów na szczepienia przeciwko COVID-19, konieczne jest skontaktowanie się bezpośrednio z placówką.

Czy jednak szczepionek wystarczy dla wszystkich zainteresowanych? Zapisy na bezpłatne czy wykonywane komercyjne szczepienia już ruszyły. Problemem podobnie jak w roku ubiegłym może być jednak brak dostaw lub ograniczona liczba docierających do naszego kraju dawek. Ministerstwo zdrowia zapewnia, że w tym roku do Polski trafi 5 mln szczepionek przeciw grypie, z czego ponad 2 mln na rynek apteczny. W niektórych aptekach pacjenci już zapisują się na listę oczekujących na dostawę. Jesienią 2020 roku, kiedy pacjenci obawiali się ze względu na szalejącą pandemię SARS-CoV-2 również zakażenia wirusem grypy, zainteresowanie szczepieniami znacząco wzrosło w wielu krajach. Dystrybucja szczepionek zależała od możliwości produkcyjnych firm farmaceutycznych i złożonych wcześniej zamówień.

Jak zapewnia wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, do końca września na polski rynek powinno trafić 1,2 mln dawek, a kolejne planowane są do połowy grudnia. Resort zapewnia, że zostanie zabezpieczona specjalna pula dawek dla potrzeb realizacji programu bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla grup wskazanych w rozporządzeniu. W związku z tym apeluje do tych osób o nieblokowanie list zakupów w aptekach, by z puli szczepień realizowanych komercyjnie mogła skorzystać jak najszersza grupa zainteresowanych.

Czytaj również: Będzie trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię