Święto Stulecia Policji Państwowej w Tarczynie

0
1108

W sobotę 20 lipca, na rynku w Tarczynie odbyło się Święto Policji – Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie, obchodzone w 100. rocznicę powołania Policji Państwowej.

Na uroczystym apelu pojawili się senator RP Konstanty Radziwiłł, zastępca Komendanta Stołecznego Policji – mł.insp. Marek Chodakowski, członek zarządu Starostwa Powiatowego w Piasecznie Ewa Lubianiec oraz przedstawiciele samorządów gminnych. Obecni byli także przedstawiciele prokuratury, Państwowej Straży Pożarnej z Piaseczna wraz z pocztem sztandarowym, straży miejskich oraz klas mundurowych z Góry Kalwarii. Pojawili się również emerytowani policjanci, byli komendanci oraz przedstawiciele duchowieństwa na czele z Jego Ekscelencją Biskupem Michałem Janochą. Współorganizatorem uroczystości była burmistrz Tarczyna Barbara Galicz.

W apelu wzięli udział policjanci z Kompanii Reprezentacyjnej z Oddziału Prewencji Policji w Warszawie wraz z pocztem flagowym i sztandarem Komendy Stołecznej Policji pod dowództwem nadkom. Radosława Gosa.

Komendant Powiatowy Policji w Piasecznie młodszy inspektor Robert Pach, po przywitaniu gości, nawiązał do daty 24 lipca 1919 roku – wówczas Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę, na mocy której utworzono Policję Państwową.

Podczas apelu 54 funkcjonariuszy z jednostek i komórek organizacyjnych piaseczyńskiej komendy otrzymało akty mianowania na wyższe stopnie policyjne oraz listy gratulacyjne, które wręczyli mł. insp. Marek Chodakowski, mł. insp. Robert Pach oraz Barbara Galicz.

Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej, za wzorowe wykonywanie zadań służbowych, przyznał 10 policjantom nagrody motywacyjne.