Światła – to skomplikowane

0
108

Marszałek województwa podobno jest za, pieniądze to też nie problem, ale jak informuje burmistrz, gmina może mieć trudność ze spełnieniem tajemniczych oczekiwań. Chodzi o sygnalizację na skrzyżowaniu ulic Wilanowskiej i Mickiewicza.

Pod koniec stycznia burmistrz Kazimierz Jańczuk spotkał się z wicemarszałkiem Rafałem Rajkowskim i ówczesnym dyrektorem MZDW Zbigniewem Ostrowskim.

– Marszałek jest za tym, żeby powstały światła na skrzyżowaniu, uważa, że nie jest to tak wysoka kwota – informował podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Kazimierz Jańczuk. – Natomiast jego służby wezwały nas do uzupełnienia dokumentacji i nie ukrywam, że mamy z tym problem, bo nie spełniamy wymogów niezbędnych do postawienia świateł według oczekiwań marszałka.

Jakie dokładnie są to wymagania, których wspomniane skrzyżowanie nie spełnia, burmistrz nie wyjaśnił. Zasugerował natomiast zarządowi osiedla Grapa, na którym znajduje się niebezpieczne skrzyżowanie, złożenie wniosku do startującego w tym roku Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Radna Anna Borowska (będąca jednocześnie przewodniczącą zarządu osiedla) wyraziła gotowość złożenia wniosku do BOM na budowę sygnalizacji, ale poprosiła o wsparcie ze strony urzędników gminy przy wypełnianiu dokumentacji. Trzeba pamiętać, że aby zadanie zostało zrealizowane, musi ono wygrać w głosowaniu. Na wszystkie zadania do wydania jest niespełna 1,858 mln złotych, o które będą się ubiegać projekty z 31 gmin. Zdaniem burmistrza jednak ta droga może się okazać „łatwiejszą i bezkonfliktową”.

Pytanie brzmi również, czy w sytuacji, gdy „skrzyżowanie nie spełnia wymagań” niezbędnych do postawienia sygnalizacji świetlnej, projekt ma szansę na realizację niezależnie od tego, jaką drogą trafi do Urzędu Marszałkowskiego.

Starania o poprawę bezpieczeństwa zarówno pieszych, jak i kierowców na tym skrzyżowaniu trwają od kilku lat. Z wykonanych jesienią ubiegłego roku pomiarów ruchu wynika, że dziennie przez skrzyżowanie przejeżdża z Warszawy w kierunku Góry Kalwarii 6560 aut, z kierunku przeciwnego 7708, z ulicy Mickiewicza, od strony ul. Literatów wyjeżdża 371 pojazdów, a od strony ul. Sobieskiego 1457.