Sukces piaseczyńskich szkół średnich

0
218

Piaseczyńskie IV LO znalazło się na 35. pozycji na Mazowszu i 147. w Polsce w rankingu „Perspektyw”. Złotą tarczę zdobyło też Technikum nr 2 z Zalesia Dolnego.

Ranking liceów i techników, który na początku każdego roku publikuje miesięcznik i portal Perspektywy to dla uczniów i rodziców ważny wyznacznik przy wyborze szkoły. Wysoka pozycja w rankingu oznacza, że szkoła dobrze przygotowuje uczniów do zdania matury, a tym samym możliwości dalszego kształcenia.

Wysoka pozycja w rankingu to już tradycja w przypadku piaseczyńskiego IV LO im. rotmistrza Witolda Pileckiego. W tym roku osiągnęło 125. miejsce w rankingu ogólnopolskim (o 22 wyżej niż przed rokiem) i 35. miejsce na Mazowszu. W pierwszej 500 najlepszych liceów w Polsce znalazło się LO im. ks. Sajny w Górze Kalwarii (496. miejsce w Polsce i 100. w województwie mazowieckim). W 2020 roku LO im. Emilii Plater w Piasecznie spadło powyżej pierwszego tysiąca, a w województwie zajęło pozycję 185. W rankingu liceów brane są po uwagę sukcesy szkoły w olimpiadach (25% wagi dla oceny końcowej), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%).

W przypadku techników oceniany jest również wynik egzaminu zawodowego (30%) i nieco inaczej rozkłada się waga pozostałych kryteriów: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%).

W tym rankingu wysokie, 73. miejsce zajęło Technikum nr 2 w Piasecznie. To duży awans w stosunku do roku ubiegłego (117. pozycja). Szkoła zajęła 11. miejsce wśród techników mazowieckich. Tym razem technikum z Zalesia Dolnego prześcignęło szkołę z ul. Szpitalnej w Piasecznie. W zestawieniu techników mazowieckich tzw. ”Wiadukt” znalazł się na 25. miejscu, a w rankingu ogólnopolskim spadł na 166 pozycję. Technikum Gastronomiczne z Góry Kalwarii zajęło 418. miejsce w Polsce i 64. w województwie mazowieckim.