Sukces ma wielu ojców. O spocie, który opublikowała kancelaria premiera.

0
650

Kancelaria premiera opublikowała spot dotyczący wspierania samorządów. Padają w nim mocne słowa: Rząd PiS zapewnił samorządom wsparcie, jakiego nie otrzymały nigdy wcześniej. Okazało się jednak, że rząd pochwalił się inwestycjami, których nie wspierał, przywłaszczając sobie sukcesy samorządów. Piaseczno, choć niewymienione z nazwy w spocie, jest jednym z jego głównych bohaterów.

Oglądając rządowy spot, bez kłopotu można rozpoznać na zdjęciach miejsca z gminy Piaseczno: place, ulice, przystanek autobusowy, boisko, mural Józefa Wilkonia i komisariat policji w Zalesiu Górnym. Niektóre z nich charakterystyczne i niepowtarzalne. Tak niespodziewana promocja Piaseczna bardzo ucieszyła jego burmistrza  Daniela Putkiewicza. Nagrał nawet z tej okazji własny spot, może nie tak spektakularny jak ten rządowy, za to pełen faktów.

– Nie ukrywam, że odczuwam odrobinę satysfakcji, że sukces polskich samorządów pokazany w materiale kancelarii premiera jest zilustrowany obrazami z gminy Piaseczno. Jednak materiał ten może sugerować, że takie przedsięwzięcia jak rynek w Piaseczne, skwer Kisiela, modernizacja przestrzeni publicznych, system rowerów miejskich, czy chociażby realizowany ostatnio mural Wilkonia w centrum miasta był finansowany z dotacji rządowych, a tak nie było – wyjaśnia burmistrz Putkiewicz. – Te inwestycje zostały zrealizowane ze środków własnych gminy Piaseczno, a więc pieniędzy mieszkańców z m.in. PIT i podatku od nieruchomości. Czyli ze środków wypracowanych przez mieszkańców. Dzięki ich pracy i ich energii.

Sukcesy sprzed lat

Burmistrz punktuje kolejne przykłady nierzetelności rządowego spotu.

– Jest w tym materiale pokazana droga Jesówka – Żabieniec, która została sfinansowana również ze źródeł rządowych, ale była ona sfinansowana w roku 2012 – tłumaczy Putkiewicz. – Z kolei komisariat policji w Zalesiu Górnym powstał dzięki współpracy gminy z policją, ale w tym wypadku to gmina Piaseczno wsparła instytucję rządową, bo przekazała policji działkę na ten cel. Zrobiła to w roku 2005. Budowała komisariatu zakończyła się trzy lata później.

Okazuje się, że autobus pokazany w spocie, również jeździ po Piasecznie. Jednak wcale nie dzięki rządowemu wsparciu.

– System nowych połączeń autobusowych, który kończymy przez ostatnie dwie kadencje, jest wynikiem współpracy gminy Piaseczno z miastem stołecznym Warszawa i finansowanym ze źródeł obu tych samorządów – przekonuje burmistrz.

Daniel Putkiewicz oddaje jednak cesarzowi, co cesarskie. – Gwoli ścisłości trzeba powiedzieć, że jest na terenie gminy Piaseczno jedna droga, ulica Główna, która otrzymała wsparcie z rządowego funduszu dróg samorządowych, ale tej drogi niestety w materiale kancelarii premiera zabrakło.

Czytaj także: Apel samorządowców do premiera

Wmurowanie kamienia węgielnego pod komisariat w Zalesiu Górnym w 2005 roku. Na zdjęciu między innymi (zdecydowanie nienależący do PiS) ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Ryszard Kalisz. Zdjęcie: archiwum Gazety Piaseczyńskiej

Oburzone metropolie

Rządowy spot wywołał oburzenie wśród prezydentów 12 największych polskich miast, działających w ramach Unii Metropolii Polskich. Ich zdaniem w spocie zawarto prawdziwe liczby, ale w oderwaniu od kontekstu, przemilczając istotne dane, które dopiero razem tworzą prawdziwy obraz sytuacji samorządu.

– Ze zdumieniem przyjęliśmy publikację na profilu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów materiału wideo, poświęconego samorządom. Nie spodziewaliśmy się, że urząd Premiera RP może się dopuścić tak daleko idącej manipulacji i skrajnie oszczędnego gospodarowania prawdą – napisali w liście do premiera prezydenci miast. – Ogólny wzrost dochodów samorządów to nie zasługa rządu, ale Polek i Polaków, którzy swoją ciężką pracą – szczęśliwie w okresie globalnej koniunktury gospodarczej – podwyższyli swoje dochody, a tym samym wpływy z podatków, z którego samorządy otrzymują część. Jeśli pana rząd przypisuje sobie zasługę za wzrosty dochodów z PIT w latach 2015- 2019, to w takim razie, na tej samej zasadzie musi wziąć odpowiedzialność za katastrofalny spadek dochodów w 2020 roku, gdy w światową gospodarkę uderzyła pandemia COVID-19.

Czytaj także: Gmina zablokowała budowę hal.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię