Staw na wakacje

0
599

Rozpoczęły się długo oczekiwane prace przy parkowym stawie. Gmina ma kilka ciekawych pomysłów na ostatni etap rewitalizacji miejskiego parku.

Rewitalizacja stawu i jego otoczenia miała być jedną z głównych inwestycji gminy w roku ubiegłym. Niestety przeciągały się kwestie uzyskiwania pozwoleń wodno-prawnych, a potem nie było chętnych do realizacji zadania. Listopadowy przetarg zakończył się jednak sukcesem i na początku roku gmina podpisała umowę z wykonawcami. Prace podzielono na kilka zadań. Głównym jest oczywiście oczyszczenie, pogłębienie i uporządkowanie stawu. Jego otoczenie ma zyskać nowe utwardzone alejki przy których pojawią się latarnie, monitoring oraz nowe nasadzenia. Wyspa na stawie nie będzie dostępna dla mieszkańców, nadal ma być siedzibą dzikich zwierząt. Nad powierzchnią stawu pojawi się jednak pewna nowość –pływająca fontanna.

W ramach rewitalizacji tej części piaseczyńskiego parku uporządkowany zostanie również kanał Perełki na odcinku od mostu  przy wyjściu do ul. Żeromskiego aż do obwodnicy. Na zagospodarowanie czeka też obszar rozciągający się między stawem a obwodnicą właśnie. Radni chcieliby, żeby powstał tam między innymi plac zabaw dla psów oraz wodny park zabaw dla dzieci. Te inwestycje będą jednak realizowane w późniejszym etapie. Konieczne jest bowiem najpierw wyrównanie gruntu na tym obszarze.

fot. Hubert Gieleciński

Rewitalizacja stawu ma być realizowana zanim rozpocznie się okres gniazdowania ptaków, tak by nie było konieczności ich przepłaszania, na co gmina wprawdzie ma zgodę odpowiednich służb, ale chciałaby tego uniknąć. Burmistrz Daniel Putkiewicz nie ukrywa, że problematyczne może stać się zasilenie wodą stawu. Zbiornik wodny ma zostać pogłębiony a woda do niego ma trafiać z kanału Perełki. Problem w tym, że poziom wody jest w tym roku wyjątkowo niski, a prognozy synoptyków jeśli chodzi o ilość opadów również nie są obiecujące.

fot. Hubert Gieleciński

Mieszkańcy muszą się liczyć ze sporymi utrudnieniami w trakcie przebudowy. Na miejscu będzie bowiem pracował ciężki sprzęt i przynajmniej przez pewien okres przejście w kierunku ul. Żeromskiego będzie niemożliwe.

Rewitalizacja stawu wraz z otoczeniem pochłonie niemal 1,8 mln zł. Prace mają się zakończyć do 30 czerwca.