Startuje Budżet Obywatelski Piaseczna

0
556

Mieszkańcy zdecydują na co gmina wyda milion złotych. Przez cały czerwiec można zgłaszać pomysły do Budżetu Obywatelskiego Piaseczna.

Przed nami czwarta edycja Budżetu Obywatelskiego w Piasecznie. W tym roku mieszkańcy Piaseczna zdecydują bezpośrednio o tym, na jakie pomysły przeznaczony zostanie 1 mln złotych z gminnego budżetu. Projekty można zgłaszać już od poniedziałku przez cały czerwiec.

Zgłaszanie projektów w czasie pandemii
Z powodu trwającego wciąż stanu zagrożenia epidemicznego nie odbędą się planowane spotkania informacyjne czy maratony pisania wniosków. Konsultowanie pomysłów i pomoc w przygotowaniu projektów odbywać się będzie poprzez kontakt telefoniczny oraz mailowy.
Zachęcamy zatem do elektronicznego składania projektów poprzez stronę internetową piaseczno.budzet-obywatelski.org. Zakładając konto, możemy wypełnić formularz zgłoszeniowy, a także zagłosować na wybrane projekty. Dbając o bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, wprowadziliśmy również możliwość wygenerowania elektronicznej listy poparcia projektu, dzięki czemu proces ten przebiega bez konieczności bezpośredniego kontaktu z osobami popierającymi.
W dalszym ciągu będzie możliwość złożenia formularza w wersji papierowej, po uprzednim ustaleniu terminu z koordynatorem.

Zmiany w tegorocznej edycji
Każda odsłona Budżetu Obywatelskiego niesie ze sobą pewne zmiany, wynikające chociażby ze zmian w przepisach. W nadchodzącej edycji należy wyróżnić poniższe:

Po pierwsze, podwyższona zostaje maksymalna wartość jednego projektu twardego do kwoty 130 tys. zł brutto. Maksymalna wartość projektów miękkich pozostaje na poziomie do 50 tys. zł brutto.

Po drugie, wprowadza się limit składanych projektów. Każdy mieszkaniec będzie mógł złożyć maksymalnie trzy projekty. Wprowadzenie limitu ma zapobiec sytuacji, jakie miały miejsce w minionych edycjach, gdy wiele „niedopracowanych” wniosków odrzucanych zostało na etapie formalnym, często też projekty dotyczyły tego samego tematu, a różniła się jedynie lokalizacja. Dlatego stawiamy na jakość a nie ilość składanych wniosków. Lepiej skupić się na kilku wnioskach i dobrze je przemyśleć i przygotować.

Po trzecie, jeżeli łączna suma projektów zweryfikowanych pozytywnie nie przekroczy 1 000 000 zł., możliwe będzie przeprowadzenie procesu głosowania. Za projekty wygrane będzie się uważać projekty, które uzyskały co najmniej 50 oddanych głosów. Przypominamy, że w poprzednim roku nie odbyło się głosowania, gdyż wartość wszystkich projektów była niższa niż przewidziana pula środków na ich realizację.

Co ważne, formularz zgłoszeniowy został rozbudowany m.in. o możliwość wpisania dwóch dodatkowych pomysłodawców projektu, którzy będą mogli wspierać proces np. komunikować się z urzędem ws. projektu.

Głosowanie
Głosować mogą mieszkańcy Piaseczna, którzy są w stanie potwierdzić swoje zamieszkanie w granicach administracyjnych miasta Piaseczno (w głosowaniu nie biorą udziału mieszkańcy pozostałych miejscowości). Na karcie do głosowania wszystkie projekty („twarde” i „miękkie”) znajdować się będą na jednej liście. Każdy głosujący będzie miał do rozdysponowania 1 mln zł wśród wszystkich projektów. Zachęcamy do głosowania online za pomocą internetowego systemu dostępnego na stronie www.piaseczno.budzet-obywatelski.org. Glosowanie odbywać będzie się w drugiej połowie września.
Głosowanie będzie możliwe również za pomocą tradycyjnych kart papierowych dostępnych w wyznaczonych punktach (informacja o lokalizacjach udostępniona zostanie po wakacjach).

Harmonogram:
1. Zgłaszanie projektów: 1-30 czerwca
2. Weryfikacja projektów: 1-31 lipca
3. Zamieszczenie w internetowym systemie obsługi BO informacji o wyniku oceny projektów: do 6 sierpnia
4. Składanie i rozpatrywanie odwołań: 6-13 sierpnia
5. Wycofanie projektów przez pomysłodawcę: do 31 sierpnia
6. Zamieszczenie w internetowym systemie obsługi BO informacji o wyniku rozpatrzenia odwołania i przekazania jej pomysłodawcy: 1-8 września
7. Ogłoszenie listy projektów zakwalifikowanych do głosowania: do 14 września
8. Głosowanie mieszkańców Piaseczna na zakwalifikowane projekty: 21-30 września
9. ustalenie wyników głosowania: 1-12 października
10. Ogłoszenie listy projektów wybranych w głosowaniu: do 14 października

Realizacja
Obecnie trwa realizacja projektów z Budżetu Obywatelskiego 2020, a także projektów z poprzedniej edycji, których realizacja została przeniesiona na rok bieżący. Z kolei projekty, które mieszkańcy Piaseczna wybiorą w tym roku, będą realizowane w roku 2021.

Więcej szczegółów już wkrótce na stronie www.piaseczno.budzet-obywatelski.org, która będzie w pełni dostępna od dnia 1 czerwca, oraz na naszym fb.com/Budzet.Piaseczno

W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorem Budżetu Obywatelskiego w Piasecznie: , tel. 22 70 17 650

info: UMiG Piaseczno

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię