Sprzątali z Prezydentem

0
533

Uczniowie i leśnicy w piątek 20 września posprzątali las w okolicach Głoskowa. Był to nasz lokalny akcent w ogólnopolskiej akcji #sprzątaMY, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Sprzątanie zorganizowano w każdym z 430 nadleśnictw w kraju.

– U nas sprzątało 50 osób. Byli to uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Głoskowie, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Zalesia Górnego oraz oczywiście leśnicy – mówi Sławomir Fiedukowicz, odpowiedzialny za promocję i edukację w Nadleśnictwie Chojnów. – W ciągu dwóch godzin akcji zebraliśmy blisko 50 worków ze śmieciami. Dzięki temu las jest czysty, ale co ważniejsze młodzież zobaczyła, jak dużo było w nim śmieci i jak trudno go posprzątać. Myślę, że oni nie będą nigdy śmiecić i zadbają o to, żeby nie robili tego ich rówieśnicy.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów w całej Polsce tyle śmieci, że wypełniłyby one ponad tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln złotych rocznie. Mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.