Sprzątają protestancki cmentarz

0
351

Sprzątaniem dramatycznie zaniedbanej protestanckiej nekropolii w Górze Kalwarii zajęli się społecznicy. Jednak docelowo ich zdaniem opiekę nad cmentarzem powinien przejąć samorząd.

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku, przy współpracy z Fundacją Kamienie Niepamięci, zorganizowało w sobotę 5 października sprzątanie terenu wokół cmentarza ewangelicko-augsburskiego w Górze Kalwarii.

– Poza członkami Towarzystwa, w pracach wzięli udział uczniowie kalwaryjskiego liceum oraz wolontariusze i społecznicy z Góry Kalwarii i okolic – relacjonuje Piotr Rytko. – Ze względu na to, że cmentarz objęty jest ochroną konserwatorską, prace na nim będą wieloetapowe i zostaną przeprowadzone po uzyskaniu niezbędnych zgód. Będziemy też starali się pozyskać w przyszłości środki na konserwację ogrodzenia oraz zabytkowej bramy – zapowiada. O sytuacji cmentarza pisaliśmy przed rokiem („Ocalić od zapomnienia” PP nr 216). Zaangażowani w sprzątanie społecznicy poszukują również informacji na temat pochowanych na cmentarzu osób czy historycznych zdjęć nekropolii. Są również zdania, że docelowo zabytkiem powinna się zaopiekować Gmina.

– Nieruchomość należy do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, który nie angażuje się w troskę o ten teren – mówi burmistrz Arkadiusz Strzyżewski. – My jako Gmina możemy włączać się w sprzątanie terenu, dostarczyć worki, odebrać śmieci czy nawet oddelegować pracowników, ale to oczywiście działania doraźne.

Kolejne sprzątanie zabytkowej nekropolii zaplanowane jest w najbliższą sobotę.