Spacer szlakiem Insurekcji

0
773

W niedzielę 12 lipca o godzinie 10.00 rozpocznie się wycieczka historyczna po okolicach Piaseczna. Tym razem po miejscach związanych z wydarzeniami z okresu Insurekcji Kościuszkowskiej.

Niedzielny spacer (12 lipca) odbędzie się pod hasłem „Szlakiem Insurekcji”. Przewodnikiem będzie Dorota Zając, która opowie o miejscach i wydarzeniach związanych z Powstaniem Kościuszkowskim.

Ślady historii

O tamtych czasach przypominają, nadane w okresie 20 lecia międzywojennego, nazwy ulic w Piasecznie i jego okolicy: gen. Józefa Zajączka, Karola Kniaziewicza, Pod Bateriami czy Redutowa.

Ze wspomnień świadka tamtych wydarzeń wiemy, że: “Rok 1794 próżny i opłakany, w tym roku i odpust św. Anny nie odprawił się i kościół był zamknięty przez dziewięć niedziel dla przyczyn wojskowych. W tym roku miasto Piaseczno było spalone przez Moskali i plebania temu losowi nieszczęśliwemu była podległa.” (cytat pochodzi z książki Ewy i Włodzimierza Bagieńskich „Szkice z dziejów miasta Piaseczna”).

Wtedy został spalony drewniany ratusz stojący na środku rynku, zniszczony został pałac królewski w Chyliczkach (dziś park miejski). Ocalał kościół (niestety zdewastowany przez wojska rosyjskie) i tzw. Zastawie (część miasta położona za stawem zlokalizowanym w centrum miasta).

Bitwa pod Gołkowem

Szczególnie warte przypomnienia są dwa dni: 9-10 lipca 1794 roku. Jest to data największej bitwy w historii gminy Piaseczno. Właśnie wtedy pod Gołkowem starły się wojska polskie z rosyjskimi. Polakami dowodził gen. Józef Zajączek, zaś Rosjanami gen. Iwan Fersen. Siły polskie liczyły 7600 ludzi, siły wroga były prawie dwukrotnie większe, czyli 13000 żołnierzy. Zainteresowanych szczegółami bitwy pod Gołkowem odsyłamy do opisu na stronie gminy Piaseczno.

Bitwę pod Gołkowem upamiętnia głaz położony u zbiegu ulic: 11 listopada i Zagłoby w Zalesinku. Na głazie wyryty jest napis: “Żołnierzom Insurekcji Kościuszkowskiej poległym w bitwie pod Gołkowem 9–10 lipca 1794”.

Kolejna z cyklu

Spacer rozpocznie się o godzinie 10.00 w Zalesiu Dolnym. Będzie trwał około dwóch godzin. Zbiórka przed kościołem pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych (ul. Modrzewiowa 2, Piaseczno – Zalesie Dolne). Zakończenie w Gołkowie przy przystanku ZTM.

Udział w wycieczce jest bezpłatny. Uczestnicy zobowiązani są do zachowania zasad wynikających z reżimu sanitarnego w związku z trwającą nadal pandemią

Będzie to kolejna wycieczka z cyklu „Ulicami Piaseczna. Miejski spacer historyczny.” Jego organizatorem jest Dział Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego piaseczyńskiego Centrum Kultury. Podczas spacerów można poznać ciekawe historie o mieście, ulicach, zabytkowych domach i usłyszeć anegdoty o dawnych mieszkańcach i wydarzeniach.

Następne spacery planowane na lipiec i sierpień:

26 lipca godz. 10.00 – Gdzie piasecznianie balowali – część II
zbiórka: Piaseczno, ul. Puławska (przed Ratuszem)
zakończenie: Piaseczno, Rynek.
Część II historii piaseczyńskich lokali gastronomicznych, osób i miejsc związanych z nimi.

2 sierpnia godz. 10.00 – Na „Różankę”
zbiórka: Piaseczno, ul. Kościuszki 49
zakończenie: Zalesie Górne PKP
Spacer na cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej w Jesówce.

16 sierpnia godz. 10.00 – 100-lecie Cudu nad Wisłą
Zbiórka: Piaseczno, Ratusz.
Zakończenie: Piaseczno, ul. Kościuszki 49
Spacer, w ramach uroczystości rocznicowych, związany z obchodami 100-lecia Cudu nad Wisłą.

30 sierpnia godz. 10.00 – Zalesie Dolne – Osada Borówka
Zbiórka i zakończenie: Zalesie Dolne (przed kościołem)
Odkrywanie terenów Zalesia Dolnego i spacer po osadzie Borówka.

Czytaj także: Tu zaszła zmiana

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię