Skrzyżowanie przy Tolku w przyszłym roku?

0
917

Starosta i marszałek deklarują podpisanie porozumienia w sprawie przebudowy skrzyżowania ulic Słonecznej i Postępu. Powiat zaoferował nie tylko zrealizowanie inwestycji, ale i częściowe jej sfinansowanie.

Podczas październikowego spotkania w starostwie powiatowym, które poświęcone było głównie budowie nowego przebiegu drogi 721 przez teren Lesznowoli, starosta Ksawery Gut poruszył też kwestię przebudowy skrzyżowania ulic Słonecznej i Postępu. Jest to jedno z bardziej kłopotliwych i niebezpiecznych skrzyżowań przy drodze wojewódzkiej 721. Zważywszy na nikłe szanse wybudowania tzw. 721 bis do czasu ukończenia budowy trasy S7, istniejąca droga będzie musiała przejąć ruch z węzła Lesznowola. W tej sytuacji szybka przebudowa skrzyżowania przy Tolku zaczyna mieć jeszcze większe znaczenie.

Powiat gotów do działania

Starosta Ksawery Gut przypomniał, że w ramach wsparcia tego przedsięwzięcia, które jest zadaniem województwa, jako zarządcy drogi, gmina Lesznowola przygotował w 2018 roku dokumentację projektową i uzyskała decyzję ZRID. W związku z tym, że samorząd wojewódzki nie podjął się realizacji tego zadania, starosta Gut już w lutym br. wysłał do zarządu województwa pismo z deklaracją przejęcia przez powiat realizacji tej inwestycji, pod warunkiem zapewnienia finansowania w budżecie sejmiku mazowieckiego, ale odpowiedzi nie było. Starosta temat podjął z dyrektorem Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Tomaszem Lewandowskim tuż przed spotkaniem z radnymi.

Jak zawsze chodzi o pieniądze

Dyrektor MZDW przyznał, że niezbędne będzie również dofinansowanie tego zadania przez powiat ze względu na konieczność wykonania prac odwodnieniowych na ul. Postępu.

– Zadeklarowałem nasz udział w wysokości 1/3 kosztów inwestycji – poinformował radnych Ksawery Gut. – Kosztorys inwestorski, fakt, że już może być nieaktualny, opiewał jeśli dobrze pamiętam na 7 mln zł.

Marszałek Adam Struzik wyraził gotowość przystania na te warunki.

– Jesteśmy otwarci. Zawsze plany na początku roku plany są duże, potem się okazuje, że nie ma jakichś zezwoleń czy projektów. Skoro tutaj można szybko to zrealizować to możemy się umówić na taki układ – powiedział Struzik.

Czy w projekcie budżetu obu samorządów pieniądze na realizację tego przedsięwzięcia zostaną zabezpieczone, przekonamy się już pod koniec roku w uchwałach budżetowych. Ich propozycje powinny się zaś pojawić w połowie listopada.

Czytaj także: Zażegnany pat z 721 bis?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię