Skąd ten smród?

88

Wieczorami w Piasecznie śmierdzi – alarmują nas mieszkańcy. Skąd pochodzi ten smród? Nikt się nie przyznaje.

W mieście śmierdzi głównie wieczorami.

– Smród jest taki, że naprawdę trudno to wytrzymać. Zaczyna śmierdzieć koło godz. 20-21. Zdecydowanie jest to zapach szamba – pisze do nas pani Katarzyna, która mieszka przy Żeromskiego w Piasecznie.

– Nie można okien otworzyć, wyjść na balkon, ale to i tak wchodzi do domu. W centrum miasta! Smród jest straszny! – mówi pani Maria, która mieszka przy Kościuszki w Piasecznie.

Zapytaliśmy w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Piasecznie, które znajduje się przy ul. Żeromskiego, czy smród nie pochodzi z oczyszczalni ścieków.

– Oczyszczalnia ścieków w Piasecznie pracuje bezawaryjnie, ma jeszcze bardzo duży zapas przepustowości zapewniający możliwość rozwoju Piaseczna, i nie ma żadnych dodatkowych zrzutów ścieków, mogących wpływać na uciążliwość zapachową – zapewnia nas Grzegorz Banaszewski, wiceprezes zarządu PWiK. – Zlewnia ścieków dowożonych czynna jest do godziny 18.00, tak więc wzmożona uciążliwość zapachowa po godzinie 20.00 nie pochodzi z oczyszczalni ścieków.

Grzegorz Banaszewski wskazuje, że źródłem fetoru może być Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunaknych na ul. Technicznej, gdzie dokonuje się przeładunku zgniłych odpadów zielonych.

Składowiska odpadów zielonych, tzw. kompostownie, są faktycznie uciążliwe dla mieszkańców, ponieważ niekiedy smród pocho gnijących odpadów, rozciąga się w promieniu nawet 2-3 km. Przy Technicznej nie ma jednak kompostowni, a odpady zielone składowane są w jednym otwartym kontenerze, po czym wywożone poza teren gminy, do Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Pracownicy PSZOK zarzekają się, że smród szamba w centrum Piaseczna nie może pochodzić z ich kontenera.

Mimo wszystko wieczorem śmierdzi.

– Moja koleżanka mieszka przy Chyliczkowskiej, w pobliżu oczyszczalni. U niej na tarasie wieczorami smród aż szczypie w oczy. To jest ordynarny fetor szamba. Skąd tak śmierdzi? Piaseczno jest skanalizowane, więc trudno uwierzyć, że ktoś na taką skalę i tak często wypuszcza szambo – mówi pani Maria.

Skąd więc pochodzi ten smród?