Ruszają szczepienia dla seniorów

0
376

Od piątku 15 stycznia rozpocznie się rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla seniorów. W pierwszej kolejności szczepieni będą najstarsi Polacy.

Z końcem grudnia ubiegłego roku rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19 tzw. grupy zero, która obejmuje pracowników placówek medycznych oraz rodziców wcześniaków. Zgodnie z zapowiedziami rządu od 15 stycznia ma się rozpocząć rejestracja pacjentów przypisanych do grupy pierwszej. Znaleźli się w niej seniorzy, pensjonariusze DPS oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, służby mundurowe i nauczyciele.

Pierwotnie w pierwszej kolejności mieli być szczepieni seniorzy powyżej 70 r.ż. W poniedziałek 11 stycznia minister Michał Dworczyk poinformował jednak o pewnej modyfikacji programu szczepień.

Najstarsi mają pierwszeństwo

W najbliższy piątek ma się rozpocząć rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. Dla tych osób automatycznie zostaną wystawione e-skierowania na szczepienie. Z kolei w dniach 18-22 stycznia zespoły wyjazdowe mają zaszczepić pensjonariuszy DPS.

E-skierowanie będzie ważne 60 dni. A co jeśli upłynie ten termin a pacjent nie będzie mógł się w nim zaszczepić? Albo nie posiada nr PESEL (np. obcokrajowcy)? Skierowanie będzie mógł wystawić również lekarz POZ. Wystawienie e-skierowania można sprawdzić na Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl) lub pod numerem specjalnej całodobowej infolinii NFZ 989.

Szczepienia osób z etapu pierwszego mają się rozpocząć zgodnie z deklaracją rządu 25 stycznia. W pierwszej kolejności mają zostać zaszczepieni seniorzy, poczynając od najstarszych (80+, następnie 70+ a później 60+). Dopiero po zaszczepieniu seniorów, uznawanych za najbardziej narażonych na ciężki przebieg choroby, rozpoczną się szczepienia pozostałych osób z etapu pierwszego. Pierwszeństwo mają mieć osoby czynne zawodowo, będące w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. Pierwszeństwo będą miały również osoby po 60 r.ż. z chorobami współistniejącymi, które mogą zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

Jak się zapisać na szczepienie?

Można to zrobić na trzy sposoby. Za pomocą Internetowego Konta Pacjenta, dzwoniąc na specjalną infolinię Narodowego Programu Szczepień (989 lub 22 62 62 989) lub bezpośrednio w punkcie szczepień. Lista placówek, w których możliwe będzie wykonanie szczepienia, jest dość długa. W naszym powiecie takich punktów jest aż 27. Po jednym w gminach Prażmów, Tarczyn i Góra Kalwaria oraz po kilka czy nawet kilkanaście w gminach Lesznowola, Konstancin-jeziorna i Piaseczno. Listę można znaleźć na naszej stronie internetowej Tu się zaszczepisz przeciw COVID-19 czy na stronie rządowej poświęconej szczepieniom: www.gov.pl/szczepimysie.

Szczepienie nawet w domu?

A co z osobami, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do punktów szczepień? Mogą liczyć na pomoc gmin i strażaków. Rząd porozumiał się w tej kwestii z samorządami oraz zarządem Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy wyrazili gotowość wsparcia akcji. Transport potrzebujących mają zapewnić gminy we współpracy z OSP, a rząd ma ryczałtem zapłacić za przewozy. Do 15 stycznia gminy powinny zorganizować linię telefoniczną dedykowaną mieszkańcom, którzy będą potrzebowali zorganizowania takiego transportu. Informacja powinna znaleźć się na stronach internetowych gmin. Na razie informację taką udostępniła tylko gmina Piaseczno. Od piątku 15 stycznia w godzinach 8.00-16.00 mieszkańcy będą mogli ustalić kwestie związane z transportem na szczepienia (i tylko te) pod nr: 694 778 120, 508 545 508, 503 685 926.

Czytaj także: Na szczepienie ze strażakami

Jednocześnie na rządowej stronie dotyczącej szczepień można znaleźć odpowiedź na pytanie o szczepienie w domu, z której wynika, że ma to być również możliwe.

– W każdej gminie będzie funkcjonował co najmniej jeden mobilny punkt szczepień, m.in. dla osób, które nie mogą samodzielnie dotrzeć na szczepienie. W ramach realizacji strategii szczepień mobilnych przewiduje się szczepienie dokonywane przez zespoły wyjazdowe (organizowane również przez inne instytucje np. Wojsko Polskie) w miejscu zamieszkania lub przebywania pacjenta – czytamy na stronie rządowej.

Kiedy szczepienia dla nauczycieli i służb mundurowych?

Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia, do poniedziałku 11 stycznia w Polsce zostało zaszczepionych nieco ponad 200 tys. osób. Pełnomocnik rządu ds. programu szczepień, minister Michał Dworczyk zapewnia, że tempo znacząco wzrośnie. Obecnie szczepiony jest personel medyczny i administracyjny placówek zdrowia w tzw. szpitalach węzłowych. Liczba punktów szczepień, w których przyjmowani będą pozostali pacjenci, jest dużo większa. Jednak tempo szczepień zależy też od dystrybucji szczepionek. Na razie do Polski dotarło ich nieco ponad milion. Połowa została zarezerwowana na drugą dawkę dla osób już zaszczepionych. W I kwartale 2021 r. dostępnych ma być 5,9 mln dawek, które wystarczą na zaszczepienie 2,95 mln osób. Samych seniorów 70+ jest ponad 3 mln. Większa liczba szczepionek ma dotrzeć do polski w II kwartale 2021 roku. Najprawdopodobniej dopiero wtedy szanse na szczepienia będą mieć pozostałe osoby z etapu pierwszego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię