Ruszają akcje chipowania, kastracji i sterylizacji zwierząt

0
1191

W gminach Piaseczno, Góra Kalwaria i Konstancin-Jeziorna ruszają akcje bezpłatnego czipowania zwierząt oraz współfinansowanej przez samorządy sterylizacji i kastracji pupili.

Czipowanie, czyli elektroniczne znakowanie zwierząt polega na wprowadzeniu przez lekarza weterynarii pod skórę zwierzęcia mikroczipu. Czipowanie jest zabiegiem bezbolesnym dla zwierzęcia. Numer chipu jest rejestrowany w ogólnopolskiej bazie danych wraz z danymi właściciela pupila. Chipowanie to doskonała metoda zapobiegania bezdomności zwierząt umożliwiająca szybkie ustalenie właściciela zwierzęcia. Kastracja i sterylizacja z kolei ograniczają niekontrolowany rozród kotów i psów.

13 gabinetów w Piasecznie

W gminie Piaseczno podobnie jak w latach ubiegłych bezpłatnie można nie tylko zaczipować swojego zwierzaka, ale również umówić się na zabieg sterylizacji czy kastracji psa lub kota. Zapisy na akcję rozpoczną się 22 lutego. Warunkiem skorzystania z zabiegu jest posiadanie przez właściciela zwierzęcia ważnej Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca lub Piaseczyńskiej Karty Dużej Rodziny. Właściciel musi również wypełnić specjalny wniosek, okazać książeczkę zdrowia psa/kota, rodowodu lub innego dokumentu potwierdzającego prawa do zwierzęcia. Każde zwierzę poddawane zabiegowi sterylizacji/kastracji musi być oznakowane chipem. W przypadku psów wymagane jest również, aby pies posiadał aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Właściciel zwierzęcia może wykonać maksymalnie 1 zabieg sterylizacji/kastracji w 2021r., zaś usługa czipowania jest bez limitu. Usługa nie dotyczy hodowców zwierząt. Akcja będzie prowadzona do 14 grudnia lub wyczerpania puli zabiegów. Realizowana będzie w 13 gabinetach położonych na terenie Gminy Piaseczno. Ich lista dostępna jest na stronie gminy.

Czytaj także: Serialowe przeboje

3 gabinety w Górze Kalwarii

W Górze Kalwarii akcja mająca na celu zapobieganie bezdomności psów i kotów już się rozpoczęła. Potrwa do 15 grudnia lub wyczerpania środków. Właściciele psów mogą za darmo zaczipować tylko psy. Niezbędny jest do tego wniosek, który można pobrać na stronie gminy lub w urzędzie, dokument poświadczający zamieszkanie właściciela na terenie gminy oraz to, że jest on właścicielem zwierzęcia oraz, że pies jest zaszczepiony przeciwko wściekliźnie.

Gmina dofinansowuje też sterylizację i kastrację psów i kotów. Właściciel zwierzęcia zapłaci za dany zabieg tylko połowę ceny. Szczegółowe informacje, adresy gabinetów oraz wnioski dostępne są na stronie gminy.

5 gabinetów w Konstancinie-Jeziornie

W Konstancinie-Jeziornie z kolei mieszkańcy mogą za darmo zaczipować zarówno psy jak i koty. W przypadku zabiegu kastracji lub sterylizacji pupila, podobnie jak w Górze Kalwarii samorząd dofinansuje połowę ceny. Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna pod nr. tel. 22 484 24 21. Listę gabinetów, w których można umówić się na zabiegi, znajduje się na stronie gminy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię