Rusza remont ratusza

0
257

Niebawem rozpocznie się modernizacja zabytkowego ratusza w centrum Góry Kalwarii. Niedawno gmina pozyskała dofinansowanie na ten cel.

Klasycystyczny ratusz z pierwszej połowy XIX wieku bez wątpienia stanowi jedną z najpiękniejszych pereł architektury Góry Kalwarii. Został wzniesiony w latach 1829-1834 według projektu Henryka Marconiego i Bonifacego Witkowskiego. Budynek mocno ucierpiał w czasie II wojny światowej, udało się odbudować go w latach 50. minionego stulecia. W latach 90. przeszedł gruntowny remont. Dziś mieści się w nim Urząd Stanu Cywilnego.

O tym, że ratusz wymaga rewitalizacji, mówi się już od dłuższego czasu. Kilka lat temu powstała dokumentacja projektowa, jednak sama inwestycja musiała poczekać na swoją kolej. Wszystko wskazuje jednak na to, że inwestycja wreszcie ruszy. W czerwcu bieżącego roku udało się pozyskać z budżetu Mazowsza dotację w wysokości 50 tys. zł na remont zabytku. Z kolei połowie września Urząd Gminy ogłosił dwa przetargi na remont elementów budynku.

Pierwszy  z nich dotyczy wymiany XIX-wiecznej stolarki okiennej. W ramach zadania zostaną wymienione okna oraz drzwi balkonowe. Wykonawca podda również renowacji witraże. Z okien znikną kraty, które zostały tu zamontowane w czasie, kiedy w ratuszu mieścił się posterunek MO. Na ten etap prac gmina planowała wydać niecałe 260 tys. zł, z czego 50 tysięcy to wspomniana wcześniej dotacja z województwa. W przetargu zgłosiło się trzech chętnych, a wszystkie złożone przez nich oferty mieszczą się w założonym budżecie.

Dobrą cenę zaproponował też jedyny oferent w drugim postępowaniu, dotyczącym remontu dachu. Tu lista zadań obejmuje ocieplenie stropów, zabezpieczenie więźby dachowej, remont kominów i wymianę blachy pokrywającej dach. W budżecie gminy zabezpieczono na ten cel niespełna 285 tys. zł, tymczasem złożona oferta opiewa na 179,5 tys. zł.

Prace powinny zakończyć się jeszcze w tym roku. Dach ma być gotowy do końca listopada, zaś na wymianę stolarki okiennej wykonawca będzie miał czas do 20 grudnia.

Czytaj również: Widmo dziury budżetowej zawisło nad Górą Kalwarią

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię