Rozbiórka i co dalej?

0
231

Trwa rozbiórka budynku przy ulicy Piłsudskiego 3. Do końca 2021 roku ma powstać tam nowy obiekt.

Rozbierany budynek, w którym przez wiele lat mieścił się optyk, był w bardzo złym stanie technicznym. Rozbiórka odbywa się zgodnie z umową, podpisaną przez władze w 2017 r. z użytkownikiem wieczystym, który wygrał przetarg. Zgodnie z zapowiedziami, inwestor w tym roku zamierza dokończyć wyburzanie i wylać ławę fundamentową. Budowa  nowego obiektu rozpocznie się najprawdopodobniej wiosną przyszłego roku i ma zostać ukończona do końca 2021 roku.

– Dzięki temu, że jest to wieczyste użytkowanie, mamy wpływ na to, co i kiedy zrobi inwestor – wyjaśnia Piotr Chmielewski, rzecznik burmistrza Góry Kalwarii. – Jeśli określiliśmy w akcie notarialnym, że inwestor ma czas do końca 2021 roku na zabudowanie tego terenu, to mamy jakąś gwarancję, że on to zrobi.

W skrajnym przypadku Gmina może rozwiązać umowę i zażądać zwrotu nieruchomości. W ten sposób udało się uporządkować przy ul. Piłsudskiego już trzy posesje.

– Wpłynęło to zdecydowanie pozytywnie na wizerunek centrum miasta – mówi Arkadiusz Strzyżewski, burmistrz Góry Kalwarii. – Jesteśmy zadowoleni z tego, że znaleźli się inwestorzy i że da się to zrobić z innych pieniędzy niż publiczne. Płacą nam za wieczyste użytkowanie przez 99 lat, i na swój koszt wyburzają rudery i budują kamienice, takie jak pod numerem 1 i 7.

Budynek, który powstanie przy Piłsudskiego 3, ma być niższy niż sąsiednie domy. Zgodnie z zaleceniami wojewódzkiego konserwatora zabytków ma być podobny do wyburzanego. Maksymalnie z jedną kondygnacją i użytkowym poddaszem.

– Zdaniem konserwatora, taka zabudowa z dwuspadowymi dachami, które mają ogromne połacie nad jednym piętrem, jest charakterystyczna dla naszego miasta, zwłaszcza dla rewiru żydowskiego, który był w tym miejscu. To jest jego zdaniem piękne i tak powinna wyglądać odnawiana Góra Kalwaria – dodaje Piotr Chmielewski.