Rowerowa masa krytyczna po raz drugi

0
414

Konstancińscy rowerzyści znów zamierzają wyjechać masowo na ulice i przypomnieć o potrzebie realizacji infrastruktury rowerowej na terenie gminy.

Pierwsza Rowerowa Masa Krytyczna w Konstancinie-Jeziornie miała miejsce dwa lata temu. Rowerzyści przejechali przez miasto, a także zostawili listę swoich postulatów zapisanych na wielkich białych kartkach przyczepionych do ścian Ratusza. Wprawdzie wówczas władze gminy nie podjęły rozmów z mieszkańcami, ale rzeczywiście w niedalekiej przyszłości zostały zorganizowane konsultacje rowerowe. Jesienią 2019 roku debatowano na temat najpilniejszych potrzeb związanych z infrastrukturą rowerową na terenie gminy. Rodzice podkreślali, że kluczowe jest zadbanie zwłaszcza o to, by dzieci mogły bezpiecznie dojeżdżać rowerem do szkół.

– To są rozwiązania niewymagające dużych nakładów finansowych i możliwe do wykonania naprawdę szybko. W wielu miejscach wystarczy zmienić organizację ruchu czy oznakowanie – zauważyła podczas jednego ze spotkań Magdalena Hyczko. Władze gminy z kolei podkreślały, że wszystkie inwestycje powinno poprzedzić przygotowanie mapy ścieżek rowerowych, określenie w specjalnym dokumencie standardów ich realizacji. Wprawdzie aktywiści próbowali przekonywać burmistrza, że należałoby się skupić na realizacji infrastruktury zamiast tworzenia ścieżek rowerowych jedynie na kartach kolejnych dokumentów, ale nie zmienił zdania. W ciągu ostatnich dwóch lat gmina zleciła przygotowanie koncepcji przebiegu ścieżek rowerowych oraz standardów projektowych i wykonawczych dla systemu rowerowego w gminie. Dokument był poddany konsultacjom społecznym, choć ze względu na pandemię swoje uwagi można było zgłaszać drogą elektroniczną. Przygotowany za blisko 90 tys. zł dokument poza wyznaczeniem sieci dróg rowerowych, która powinna pojawić się na terenie gminy, obejmował również po kilka wariantów rozwiązań, które mogłyby zostać zrealizowane w sąsiedztwie szkół. Na razie projekty te nie zostały wdrożone.

– Bardzo bym chciał, aby realizacja ścieżki rowerowej na ul. Bielawskiej między ul. Mirkowską a ul. Warszawską stała się faktem już w roku przyszłym – podkreślił burmistrz Kazimierz Jańczuk podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. – Mamy w tym wypadku dokumentację, więc możemy nad tym pracować.

Jeden ze zgłoszonych w tym roku do Budżetu Obywatelskiego projektów dotyczył budowy dróg rowerowych w sąsiedztwie szkół przy ul. Żeromskiego oraz przy ul. Wojewódzkiej. I choć odwoływał się do rozwiązań przyjętych w przygotowanej koncepcji, został zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej.

Rowerowi aktywiści jednak się nie poddają i chcą przypomnieć władzom gminy (zwłaszcza w kontekście przygotowań do projektu przyszłorocznego budżetu), że czekają na realizację zadań z zakresu infrastruktury rowerowej. W sobotę 18 września zostanie zorganizowany przejazd przez miasto. Start o godzinie 16.30 spod Ratusza. Finał zaplanowany jest w okolicach godziny 17.30 przy skateparku na ul. Bielawskiej.

Czytaj również: Kontrowersyjny pas rowerowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię