Rowerem przez całe miasto

0
423

W przyszłym roku Gmina planuje wykonać drogę rowerową wzdłuż głównej arterii miasta. Ścieżki rowerowe mają się też pojawić na kolejnych ulicach w centrum Piaseczna.

Wymalowany na ul. Kościuszki wzdłuż Skweru Kisiela pas rowerowy od momentu powstania spotykał się ze złośliwymi uwagami. Trudno się dziwić, bo mowa o kilkudziesięciu metrach pasa prowadzącego znikąd i donikąd. Władze gminy przymierzają się w końcu do zadania polegającego na „dosztukowaniu” kolejnych odcinków i stworzenia jednego ciągu rowerowego. Pas rowerowy miałby się zaczynać tuż za wjazdem do miasta przy skrzyżowaniu ulic Puławskiej i Okulickiego i docierać aż do istniejącej drogi rowerowej na wysokości cmentarza przy ul. Kościuszki.

Rozmawiający na temat tej inwestycji radni nie mają wątpliwości, że pomysł nie wszystkim się spodoba.

– Trzeba pamiętać, że to z konieczności oznacza zwężenie ulicy do jednego pasa czy likwidację kilku miejsc parkingowych – mówi radna Magdalena Woźniak. Władze gminy sukcesywnie zmierzają jednak do ograniczenia ruchu samochodowego w ścisłym centrum miasta. Docelowo burmistrz Daniel Putkiewicz chciałby, aby odcinek ul. Puławskiej (od skrzyżowania z ul. Jana Pawła II i Chyliczkowską), przechodzący następnie za Pl. Piłsudskiego w ul. Kościuszki, stał się traktem, na którym bezpiecznie i komfortowo będą się mogli poruszać wszyscy użytkownicy dróg.

– Trzeba się liczyć z wprowadzeniem pewnych ograniczeń, które będą na przykład uprzywilejowywać komunikację publiczną – mówi wiceburmistrz Robert Widz. Na pewno włodarze nie chcą, by ruch tranzytowy odbywał się przez ścisłe centrum miasta. Stąd między innymi wprowadzone przy okazji zamknięcia skrzyżowania ulic Dworcowej i Jana Pawła II zmiany organizacji ruchu w ścisłym centrum. Chodzi o zmianę pierwszeństwa na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Nadarzyńskiej, wprowadzenie możliwości dojazdu od ul. Nadarzyńskiej do ul. Żeromskiego, a dalej do obwodnicy oraz zamknięcie ul. Zgoda dla ruchu w kierunku ul. Chyliczkowskiej.

– Te działania mają na celu ułatwienie wyjazdu z miasta w kierunku obwodnicy – wyjaśnia Robert Widz. – Nie chcielibyśmy, żeby mieszkańcy południowych miejscowości przejeżdżali przez centrum miasta w drodze do domu. Ruch tranzytowy powinien się odbywać drogami powiatowymi, wojewódzkimi czy krajowymi.

Pas rowerowy wzdłuż ulic Puławskiej i Kościuszki to element większego planu.

– Chcemy wykonać ścieżki również na ulicach Powstańców Warszawy, Warszawskiej, Sierakowskiego, Kilińskiego, Jana Pawła II i Chyliczkowskiej – wymienia wiceburmistrz. – Trwają prace projektowe i chcielibyśmy na wiosnę to zadanie realizować – zapowiada.

Gmina złożyła też w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych zmodyfikowany projekt sieci dróg rowerowych, które miałyby powstać w ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

– Projekt ten nie doszedł do skutku w porozumieniu międzygminnym z Konstancinem-Jeziorną i Górą Kalwarią, ale chcielibyśmy realizować zmodyfikowany projekt samodzielnie – informuje Widz. – Jeśli się uda, to dostalibyśmy dofinansowanie. Jeśli nie, to i tak będziemy stopniowo to zadanie realizować.