Rośnie płatna strefa

0
748

Radni podejmą w środę decyzję o rozszerzeniu strefy płatnego parkowania na ul. Szkolną oraz okolice cmentarza przy ul. Julianowskiej.

Objęcie strefą płatnego parkowania obszaru przy bazarku w Piasecznie wydaje się przesądzone. Mówiło się już o tym na etapie podejmowania decyzji czy w ogóle wprowadzać opłaty za parkowanie w mieście. Po tym, jak gmina wyremontowała odcinek ulicy Szkolnej między ulicami Wojska Polskiego i Powstańców Warszawy, przyszedł czas na uregulowanie kwestii parkowania w tym newralgicznym miejscu. Obszar, na którym miałyby obowiązywać identyczne zasady opłat za parkowanie, jak w ścisłym centrum, obejmuje miejsca parkingowe wzdłuż ulicy Szkolnej między ul. Wojska Polskiego a Aleją Róż, w tym 7 miejsc przy poczcie. Wprowadzenie opłat ma zapewnić większą rotację samochodów, a tym samym ułatwić znalezienie miejsca parkingowego przede wszystkim klientom bazarku i poczty, oraz rodzicom przywożącym i odbierającym dzieci ze szkoły.

Przy cmentarzu trzeba inaczej

Ta sama uchwała, którą podczas środowej sesji będą zajmować się rajcy, dotyczy również ul. Julianowskiej, a konkretnie miejsc parkingowych przy cmentarzu komunalnym. To kolejne podejście do tego tematu, bowiem na początku lipca radni postanowili odłożyć decyzję w tej sprawie. W międzyczasie mieli się zastanowić nad optymalnym rozwiązaniem problemu. Temat ten był gorąco dyskutowany podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Komisji Polityki Gospodarczej. Pomysłów rozwiązań alternatywnych było sporo, argumentów za i przeciw również, ale ostatecznie radni, po konsultacjach z komendantem straży miejskiej Mariuszem Łodygą, wypracowali wspólne stanowisko. Większością głosów (wstrzymał się jedynie Adam Marciniak) ustalili, że przedstawią pozostałym radnym i burmistrzowi wniosek dotyczący wprowadzenia rozwiązania alternatywnego dla strefy płatnego parkowania przy ul. Julianowskiej.

– Strefa płatnego parkowania nadal bowiem nie rozwiąże problemu ze znalezieniem miejsc parkingowych w weekendy czy święta, a wtedy najczęściej odwiedzamy groby bliskich – przekonuje radna Hanna Krzyżewska.

A może znak i mandat?

Pomysł Komisji Polityki Gospodarczej mówi więc o postawieniu znaku zakazującego postoju na parkingu powyżej 2 godzin. Zakaz miałby obowiązywać 7 dni w tygodniu w godzinach 8-18. Trwają też dyskusje, jaką liczbę miejsc objąć zakazem, bowiem wzdłuż cmentarnego ogrodzenia jest ich aż 118, ale większość zajmują mieszkańcy sąsiedniego bloku. Wprawdzie radni i urzędnicy zastanawiali się nad sposobami i kosztami skutecznej egzekucji przestrzegania tego przepisu, ale uznali, że w początkowym etapie rozwiązanie to nie generuje specjalnych kosztów, więc warto je wprowadzić i sprawdzić jego skuteczność, a do tematu płatnego parkowania zawsze można powrócić.

Warto zauważyć, że tam, gdzie gmina wprowadziła płatne parkowanie w centrum, uruchomiła też w niewielkiej odległości darmowe parkingi. To dotyczy również okolic bazarku. W przypadku ul. Julianowskiej nie ma żadnej alternatywy. Mieszkańcy mają co prawda do dyspozycji wielopoziomowy parking na terenie osiedla, tam jednak trzeba wykupić miejsca.

Czy pozostali radni poprą pomysł postawienia znaku ograniczającego parkowanie do dwóch godzin, czy może powrócą do pomysłu ustawienia parkometrów albo zaproponują jeszcze inną opcję, przekonamy się już w środę.