Rondo niezgody

0
453

Budowa ronda w Piskórce nie otrzymała dofinansowania z Rządowego Programu Rozwoju Dróg. Brak dotacji wywołał lawinę wzajemnych oskarżeń pomiędzy starostą i szefem lokalnych struktur PiS.

O planach budowy ronda u zbiegu dróg powiatowych nr 2834W i 2828W (ul. Słoneczna i Górna) dowiedzieliśmy się na początku roku. Inwestycja ruszyła w lutym, niedawno jednak prace stanęły. Problem leży po stronie PGE. – Nowy zarząd spółki PGE wstrzymał finansowanie przebudowy sieci energetycznej, a bez przesunięcia stacji trafo nie można wybudować ronda. PGE ma zamiar ogłosić przetarg w III kwartale – informuje starosta. Wygląda więc na to, że nie uda się zakończyć budowy do 30 czerwca, jak zakładano.

Jednocześnie pojawił się kolejny problem – dofinansowanie. Powiat złożył wnioski o rządową dotację do dwóch inwestycji. Pierwszą jest budowa opisywanego tu ronda. Drugie zadanie to rozbudowa drogi powiatowej nr 2859W (ul. Masztowa w Kuleszówce i ul. Produkcyjna w Łazach). Środki z Rządowego Programu Rozwoju Dróg otrzymała tylko ta druga inwestycja.

Podział rządowych pieniędzy stał się zarzewiem sporu między starostą Ksawerym Gutem i radnym powiatowym Sergiuszem Muszyńskim. Muszyński pochwalił się niedawno wsparciem, jakiego udzielił lesznowolskiej inwestycji. Gut zarzucił mu gierki polityczne. – Czy pan radny aż tak nie lubi mieszkańców gminy Prażmów, że nie wsparł tak ważnego zadania? Czy bezpieczeństwo mieszkańców Piskórki jest mniej ważne? Może to już kampania wyborcza, jak niesie plotka powiatowa pan radny od niedawna jest mieszkańcem Lesznowoli, czy na grze politycznej warto igrać z bezpieczeństwem mieszkańców? Oba wnioski złożone przez Starostwo uzyskały rekomendację Wojewody Mazowieckiego do dofinansowania! Skąd w takim razie tak nierówne traktowanie mieszkańców? – opisał sprawę Gut na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Czytaj także: Zapadł wyrok w sprawie wójt Lesznowoli

– Nie jestem członkiem organów przyznając środki i nie decyduję o tym – ripostował Muszyński. – Tam, gdzie jest to możliwe wspieram wnioski naszych samorządów z terenu powiatu. Ale proszę pamiętać, że wnioski spływają z całego kraju i nigdy nie będzie tak, że wszystkie wnioski samorządów z naszego terenu zostaną zaakceptowane, bo gmin jest w Polsce tysiące a powiatów setki i potrzeby w skali kraju są ogromne. Natomiast wpis pana Ksawerego Guta świadczy o tym, że jest idiotą i analfabetą, który nie potrafi ze zrozumieniem przeczytać postu. Nie ma tam ani słowa o tym, że nie popierałem wniosku dotyczącego gminy Prażmów. Fakt, że ktoś na tak żenującym poziomie intelektualnym pełni funkcję starosty w naszym powiecie to ogromna tragedia dla nas wszystkich.

Odpowiedź radnego wzbudziła niemałe kontrowersje. Część komentujących wymianę Guta i Muszyńskiego wskazywała, że radny dopuścił się naruszenia art. 266 kodeksu karnego, mówiącego o publicznym znieważeniu funkcjonariusza publicznego. Poprosiliśmy starostę o komentarz w tej sprawie. – Nie to jest najważniejsze w sprawie. Najważniejsze jest to, że pan Muszyński wybiórczo traktuje mieszkańców. Jeszcze niedawno zarzucał mi, że źle traktuje mieszkańców gminy Prażmów, że omijam tą gminę z inwestycjami. Niedługo trzeba było czekać, żeby sam wpadł w swoje sidła. Mieszkańcy Piskórki zapamiętają, że rondo w Piskórce wybudował starosta z PO bez wsparcia pana Muszyńskiego i rządowej dotacji – mówi nam Ksawery Gut.

Co dalej z rondem w Piskórce? Starostwo zapewnia, że jak tylko PGE wznowi działania i uda się przesunąć stację trafo, inwestycja zostanie wznowiona i – nawet bez rządowego wsparcia – budowa zostanie ukończona. Mieszkańcom pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość.

Czytaj także: Nowe dowody osobiste już w wakacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię