Rondo bez harmonogramu

0
1451

Prace przy budowie ronda w Zgorzale zostały wstrzymane. Powodem ma być pogoda. Jednak ustalenie terminowości realizacji poszczególnych etapów prac będzie trudne. Bo inwestycja jest prowadzona bez… harmonogramu.

Po tym jak w listopadzie prace zostały wstrzymane, a przebudowywane skrzyżowanie ulic Kieleckiej, Kukułki, Jaskółki, Dzikiej Róży, Mieczyków i Al. Zgody stało się przejezdne, mieszkańcy chcieli ustalić czy to tylko chwilowa przerwa technologiczna, czy już może zimowa i kiedy prace będą kontynuowane. Nowy sołtys Zgorzały wraz z Radą Sołecką skierował więc do gminy pismo z wnioskiem o dostęp do informacji publicznej w postaci harmonogramu prac dla inwestycji polegającej na budowie ronda na wspomnianym skrzyżowaniu.

– Harmonogram prac dotyczący budowy ronda nie był wymagany, w związku z powyższym nie został wykonany – napisał w odpowiedzi na wniosek mieszkańców zastępca wójta Mirosław Wilusz. Ta odpowiedź wprawiła mieszkańców w zdumienie. Trudno im uwierzyć, by inwestycja budowlana realizowana za publiczne pieniądze nie miała ustalonego harmonogramu prac, co wiąże się między innymi z etapowym finansowaniem inwestycji w roku bieżącym i przyszłym.

Podany w przetargu termin realizacji tego zadania mówi o 210 dniach, czyli prace rozpoczęte we wrześniu mogą się zakończyć nawet na początku kwietnia przyszłego roku. Jednak na wiosną br. mowa była o tym, że choć finansowanie jest w większości w roku przyszłym, podjęte zostaną starania o zakończenie prac w roku bieżącym. Zastępca wójta Mirosław Wilusz tłumaczy w mediach społecznościowych, że na budowę samego ronda wykonawca potrzebuje około miesiąca i nie ma sensu teraz ich rozpoczynać ze względu na niepewną pogodę. Gdyby pogorszenie warunków uniemożliwiło kontynuację prac, skrzyżowanie byłoby nieprzejezdne aż do czasu ich zakończenia, a kierowcy skazani na fatalnej jakości objazdowe drogi gruntowe.

Innymi słowy, choć teoretycznie skrzyżowanie jest zamknięte i obowiązują objazdy, do czasu powrotu wykonawcy na plac budowy, kierowcy – oczywiście nieoficjalnie – mogą jeździć przez ten teren.

Czytaj również: Rondo do wakacji?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię