Rok 2020 podsumowuje burmistrz Daniel Putkiewicz

0
421

W związku ze zbliżającym się końcem trudnego roku 2020, poprosiliśmy włodarzy gmin i powiatu o krótkie podsumowanie ostatnich 12 miesięcy oraz podzielenie się planami i obawami związanymi z nadchodzącym rokiem 2021.

Burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz

Co było najtrudniejsze dla Pana w 2020 roku?

Zmagając się z epidemią podjęliśmy, często dzięki wspólnej energii mieszkańców i wolontariuszy, dziesiątki działań pokonując wiele sytuacji kryzysowych. Samo utrzymanie funkcjonowania szkół (nauka zdalna), gminnych jednostek i przedsiębiorstw było nie lada wyzwaniem. Praktycznie udało się utrzymać funkcjonowanie wszystkich jednostek, co prawda z ograniczeniami, ale bez całkowitego zamknięcia.

W 2020 roku dalej odczuwaliśmy skutki załamania się rynku zagospodarowania odpadów komunalnych. Udało się przeprowadzić nowy przetarg na zagospodarowanie odpadów z podziałem na frakcje oraz odbiór odpadów. Niemniej ze względu na rosnące ceny w kraju nie udało się uniknąć podwyżek opłat.

Największy sukces 2020?

Mimo trudnego roku wydaliśmy sporo pieniędzy na drogi: od poprawy nawierzchni na ponad 50 drogach lokalnych, poprzez duże inwestycje, jak budowa ul. Dworcowej z mostem nad Kanałem Piaseczyńskim czy współfinansowanie dróg powiatowych i przebudowę dróg wojewódzkich. Kontynuowaliśmy rozbudowę szkół w Gołkowie, Głoskowie i Złotokłosie oraz zakończyliśmy modernizację nawierzchni targowiska miejskiego.

Przeprowadziliśmy też pierwszy w historii gminy konkurs architektoniczny z prawdziwego zdarzenia na projekt krytej pływalni przy ul. Chyliczkowskiej i właśnie podpisaliśmy umowę ze zwycięskim zespołem na projektowanie tego wyjątkowego obiektu. Dokończyliśmy kolejny etap renowacji parku miejskiego ze stawem i kanałem piaseczyńskim.

Czytaj także: Rekordowy deficyt

Co będzie największym wyzwaniem w 2021?

Wierzę, że sytuacja epidemiczna ulegnie poprawie, mieszkańcy utrzymają pracę, a w konsekwencji gmina będzie miała dochody przynajmniej na dotychczasowym poziomie, co pozwoli realizować zaplanowane zadania. Budżet jest bardzo ambitny. Planujemy budowę i projektowanie kolejnych dróg. Lada dzień podpiszemy umowę na rewitalizację historycznego budynku dawnej siedziby OSP w Piasecznie, w tym roku powinny ruszyć prace przy modernizacji Poniatówki. Ruszy remont szkoły przy ul. Sikorskiego oraz projektowanie nowej szkoły w Julianowie.

Jakie zadanie jest dla Pana priorytetowe w 2021?

Moim priorytetem będzie z pewnością konsekwentne wdrażanie programu „Piaseczno dla klimatu” czyli projektowanie zadań ze szczególnym uwzględnieniem priorytetu ochrony środowiska, wzmacniania zieleni, jakości powietrza oraz systemów retencji wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię