Rewolucja w PITach

211

W tym roku po raz pierwszy fiskus rozlicza osoby fizyczne. To duża zmiana, również dla pracodawców.

Od 15 lutego rusza platforma „Twój e-PIT”, na której zeznanie złożą za nas urzędnicy.

– E-PIT to zeznanie podatkowe PIT-37 lub/i PIT-38, które 15 lutego udostępnimy w serwisie podatki.gov.pl – informuje Ministerstwo Finansów. – PIT wypełni i udostępni Urząd Skarbowy (nie trzeba składać żadnego wniosku w tej sprawie). Podatnicy znajdą w nim informacje od pracodawcy, dane z ubiegłorocznych zeznań, takie jak numer rachunku bankowego, ulga na dzieci czy dane organizacji pożytku publicznego (OPP). Dane te można uaktualnić.

Aby dostać się do serwisu, należy uwierzytelnić swoje dane. Potrzebne będą numer PESEL, kwota przychodu z deklaracji za 2017 rok oraz kwota przychodu z informacji od pracodawcy (PIT-11) za 2018 rok. Można również użyć profilu zaufanego (znanego m.in. z dostępu do serwisu ePUAP).

Następnie można przygotowane zeznanie zaakceptować i wysłać. Wówczas to w zasadzie koniec naszego rozliczenia. Należy tylko pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Po zalogowaniu możemy dokonać zmian. Jeśli nie rozliczamy się indywidualnie, możemy zmienić sposób rozliczenia na wspólne z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci, zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcemy przekazać 1% podatku, możemy również zmienić dane ulgi na dzieci lub dodać ulgę albo dodać inne dane (np. odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania Internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).

Możemy także odrzucić rozliczenie przygotowane przez urzędników i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. W tym przypadku e-PIT proponowany przez urząd nie będzie brany pod uwagę.

Ale można też nie zrobić nic, wówczas 30 kwietnia nasze rozliczenie przygotowane przez urząd zostanie uznane za złożone.

Jednak dla pracodawców ta rewolucja to kłopot. Firmy do końca stycznia muszą wysłać do skarbówki elektroniczne informacje PIT-11 o wynagrodzeniach pracowników. Przedsiębiorcy zatrudniający kilkaset osób mogą mieć z tym problem. Chociaż mają swoje działy księgowe, to jednak czas potrzebny na wysłanie rozliczeń skrócił im się o połowę – dotychczas bowiem pracodawca miał czas do końca lutego.