Remont pod ziemią

0
233

Do końca listopada potrwają prace w podziemiach Starej Plebanii. Zakończenie całej inwestycji zaplanowane jest na sierpień przyszłego roku.

Roboty w podziemiach zabytkowego budynku dobiegają końca. Prace polegały na odcinkowym odsłanianiu i podbijaniu fundamentów oraz starych ceglanych ścian piwnicznych, podbijaniu kolebek, naprawie starych cegieł, wymianie fug. Dobudowano też dodatkową część piwnicy.

– To najtrudniejszy etap remontu. Prowadzone od kilku miesięcy działania odbywają się w skrajnie trudnych warunkach – wyjaśnia Łukasz Wyleziński, dyrektor Biura Promocji i Kultury w Piasecznie. – Teren całej inwestycji jest bowiem niewielki. Robotnicy muszą dzielić pole swojej pracy na małe fragmenty, aby zachować stabilność konstrukcji. Podbicie i pogłębianie kolebek wiązało się z ręcznym wynoszeniem ziemi, a zbitą glinę często trzeba było rozbijać kilofami.

Większość wykonanych prac wiązała się z koniecznością zachowania starych piwnic, pogłębionych w trakcie robót o ponad metr, ze stropami kolebkowymi. Odrestaurowane kolebki stanowiły tylko część podpiwniczenia budynku, a wzmocnienie ich pozwoliło na podpiwniczenie dodatkowej części budynku. Dzięki temu wygospodarowano powierzchnię na pomieszczenia techniczne i magazynowe o łącznej powierzchni 77,3 m2.

Zgodnie z zaleceniami konserwatora, zniszczone cegły usuwane są ze ścian i wymieniane na nowe. Wydłubywane są też fugi, które zostają następnie wzmacniane i uzupełniane. Kolejny etap to ręczne szlifowanie i malowanie cegieł specjalistycznymi farbami renowacyjnymi, aby nadać im pierwotny kolor.

– Większość prac w podziemiach powinna zostać wykonana do końca listopada – uzupełnia Łukasz Wyleziński. – Jednak renowacja cegieł to żmudna, ciężka praca ręczna, dlatego będzie kontynuowana jeszcze przez kilka miesięcy po tym, jak główne prace przeniosą się na powierzchnię i jeśli nie pojawią się niespodziewane opóźnienia, w sierpniu przyszłego roku zakończymy cały remont plebanii.