Referendum jednogłośnie

0
383

Głosowanie odbędzie się 28 maja 2017 roku.
W poniedziałek 10 kwietnia w sali posiedzeń Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna miała miejsce nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej poświęcona przeprowadzeniu referendum gminnego w sprawie włączenia gminy do metropolii warszawskiej. Obrady poprzedziła minuta ciszy związana z rocznicą katastrofy smoleńskiej. Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Cieślawski otworzył obrady.
Odwołać się do suwerena
– Chciałbym powiedzieć, że sprawa przyłączenia nas do „wielkiej Warszawy” jest rzeczą niesłychanie istotną dla Konstancina i nie będę się tutaj rozwodził, bo to nie jest temat na dziś, żeby mówić o za i przeciw. Jak państwo się domyślacie, ja jestem przeciw, ale to nie znaczy, że dzisiaj na ten temat będziemy rozmawiali. Dzisiaj naszym tematem jest uchwała w sprawie odwołania się do suwerena. Do tego, który powinien powiedzieć, czy chce, czy nie chce – jest to proste pytanie – powiedział na wstępie Przewodniczący Rady.
Stwierdzono kworum – na sesji nieobecny był tylko radny Arkadiusz Zewar. Po przyjęciu porządku obrad radni wyrazili swoje zdanie w sprawie referendum.
– Uważam, że jest to nasz obowiązek jako radnych wobec mieszkańców, żeby dać wszystkim możliwość wypowiedzenia się w tak ważnej kwestii, bo to dotyczy nie tylko naszej przyszłości, ale naszych dzieci, wnuków. Jest to konieczne – powiedziała radna Grażyna Chojnowska.
Jadwiga Magdziarz zapytała zgromadzonych, czy nie jest to przedwczesna decyzja oraz jakie koszty wiążą się z organizacją referendum. Burmistrz Kazimierz Jańczuk poinformował, iż szacunkowy koszt to kwota około 52 tysięcy złotych.
Pewne wątpliwości co do samej treści uchwały miał radny Cezary Żegliński. Wywiązała się dosyć ostra dyskusja. Pod względem treści dokument wygląda praktycznie identycznie jak ten, który w lutym przyjęli włodarze Legionowa. Zebrani wyrazili zaniepokojenie, iż każda zmiana może doprowadzić do tego, że uchwała nie zostanie zaakceptowana przez wojewodę.
– Postawa niektórych radnych przypomina mi słynne powiedzenie: „jestem za, a nawet przeciw”, dlatego że jeżeli jedna uchwała nie została odrzucona, to po co majstrować przy tym, żeby stwarzać pretekst do odrzucenia? Czy o to ci chodzi? Tym się może to skończyć i trzeba mieć tego pełną świadomość – zwróciła uwagę radna Izabela Skonecka.
Wszyscy „za”
Ostatecznie nie wprowadzono żadnych zmian w treści i radni przeszli do głosowania imiennego. Uchwała została przyjęta jednomyślnie.
Już 28 maja mieszkańcy gminy odpowiedzą na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. St. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Konstancin-Jeziorna?”. Referendum będzie trwało w godzinach 7.00-21.00. Wydarzeniu prawdopodobnie będzie towarzyszyć rodzinny piknik na terenie Mirkowa, gdyż burmistrz wyraził zgodę na jego organizację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię