Radar od dewelopera

0
1245

Przy ul. Gminnej w Lesznowoli pojawił się radarowy wyświetlacz prędkości. Zdania na temat skuteczności tego rozwiązania dla poprawy bezpieczeństwa są podzielone.

Po przebudowie ulicy Gminnej w Lesznowoli szybko okazało się, że kierowcy korzystają z tego, że droga jest szersza i zyskała nową nawierzchnię i niestety jeżdżą nią zdecydowanie za szybko. Dodatkowym problemem był brak przejścia dla pieszych w sąsiedztwie gminnego placu zabaw oraz budynku handlowo-usługowego. Ten problem udało się w końcu rozwiązać dzięki współpracy gminy z lokalnym przedsiębiorcą i przejście zostało wykonane przed rokiem. Nadal jednak mieszkańcy notorycznie skarżą się na przekraczanie na drodze prędkości. I to powyżej 50 km/h, a tymczasem zgodnie ze znakami jest to strefa z obowiązującą prędkością 30 km/h.

W piątek 8 października po obu stronach wspomnianego przejścia dla pieszych w okolicy placu zabawa, stanęły radarowe wyświetlacze prędkości. Urządzenia wskazują nie tylko prędkość nadjeżdżającego pojazdu i komunikat „zwolnij” lub „dziękuję”. Pokazują również, co groziłoby kierowcy, gdyby prędkość mierzył fotoradar lub policja. Na wyświetlaczu pojawia się zarówno kwota mandatu, jak i liczba grożących punktów karnych.

– Urządzenie to jest ciekawą alternatywą dla powszechnie stosowanych na drogach szybkiego ruchu fotoradarów – pisze gmina na swojej stronie. – Radary prędkości rzeczywistej to bardzo skuteczne prewencyjne urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ponieważ pełnią funkcję nie tylko informacyjną, ale też ostrzegawczą i edukacyjną – przekonuje urząd. Część mieszkańców docenia instalację urządzenia i wierzy w argument o oddziaływaniu psychologicznym komunikatów na kierowców. W mediach społecznościowych pojawiają się apele o zamontowanie podobnych w innych miejscach w gminie. To jednak może być trudne. Radarowe wyświetlacze prędkości stanęły bowiem przy ul. Gminnej dzięki sfinansowaniu ich przez dewelopera.

Nie brakuje jednak i krytyków, którzy uważają, że skuteczność takiego urządzenia we wpływaniu na zachowania kierowców jest znikoma. W ich opinii dużo skuteczniej zadziałałyby kontrole policji od czasu do czasu, zwłaszcza, że notorycznie na drodze łamany jest też zakaz poruszania się ciężarówek, a komisariat policji znajduje się niemal w sąsiedztwie ul. Gminnej.

– Firma Supreme Houses Sp. z o.o. była sponsorem przedsięwzięcia w ramach promocji obszaru, na terenie którego prowadzi działalność. Koszt wyświetlacza to 24 625 zł – informuje Agnieszka Adamus z Biura Promocji. –  Radarowy wyświetlacz prędkości został zainstalowany pilotażowo. Decyzje o instalacji kolejnych urządzeń zostaną podjęte po przeanalizowaniu skuteczności działania zainstalowanego urządzenia.

Czytaj również: Fontanna ozdobi kolejny staw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię