Quo vadis, kulturo?

0
511

Trwa konkurs na stanowisko dyrektora Centrum Kultury w Piasecznie. Do 27 lutego można składać w Urzędzie Gminy swoje kandydatury. Jak zdradza Arkadiusz Czapski, sekretarz Urzędu, „kilka kopert” już jest, ale dokładnej liczby nie podaje.
Po odejściu wieloletniej dyrektor Ewy Dudek czekają nas zmiany w lokalnej ofercie kulturalnej. Wyniki konkursu powinny być znane już 13 marca po rozmowach z wybranymi kandydatami, o ile – jak zaznacza sekretarz – nie będzie znacznej ich liczby.
Ostatnie lata to silny rozwój „terytorialny” działań piaseczyńskiej kultury. Pozyskanie obiektu starej komendy policji i jej adaptacja zaowocowały powstaniem Przystanku Kultura, który na stałe wpisał się w życie codzienne mieszkańców, oferując zajęcia i organizując rozmaite atrakcje o każdej porze roku, w tygodniu i w weekendy. Podobnie powstało wiele filii Centrum Kultury, które niejako wychodzą poza centrum miasta, zarówno na jego obrzeża, jak i na tereny sąsiednich miejscowości.

Kulturalna misja
Wpisane w statut zadania Centrum Kultury polegają na „tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie regionalnej, narodowej i światowej kultury oraz pozyskiwaniu i przygotowaniu społeczności piaseczyńskiej oraz osób przebywających na terenie gminy Piaseczno do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz jej współtworzenia. Działalność kulturalna polega w szczególności na realizacji zadań w zakresie edukacji kulturalnej i wychowania przez sztukę, tworzenia warunków rozwoju dla amatorskiego ruchu artystycznego, rozpoznawania i zaspokajania potrzeb oraz zainteresowania wiedzą i sztuką, gromadzeniu, dokumentowaniu, tworzeniu, ochronie i udostępnianiu dóbr kultury, tworzeniu warunków dla rozwoju folkloru, a także rękodzieła ludowego i artystycznego”.
Czytając statut z wyszczególnionymi konkretnymi formami działalności, nie sposób nie odnieść wrażenia, że swoistym wspólnym mianownikiem są tu słowa „udostępniać” oraz „inicjować”. Takie postawienie sprawy jasno odróżnia Centra Kultury w całej Polsce od np. hal widowiskowych czy klubów typu Stodoła czy Park w Warszawie. Funkcja zarobkowa jest tu w znacznej mierze realizowana poprzez dotację celową z budżetu gminy, dzięki czemu miejsce komercji może zająć sztuka czy szerzej kultura bardziej ambitna. To dzięki temu zamiast koncertu w rytmach disco-polo na scenie Ośrodka Kultury możemy zobaczyć np. Mariana Opanię.

Trudne zadanie
Do tej pory Centrum Kultury prezentowało szeroką ofertę kulturalną, zarówno pod kątem zajęć, koncertów, jak też wystaw czy wernisaży. Choć wielu z nas wspomina, może nawet z sentymentem, imprezy i formaty, których już nie ma – jak choćby Turniej o Złote Jajo czy Open Hardcore Festiwal – każdy ma też swoje oczekiwania co do przyszłości. Burmistrz musi pogodzić swoją decyzją i tych, którzy są z oferty i działań kultury w Piasecznie zadowoleni, jak też tych, którzy oczekują bardziej „warszawskich” i komercyjnych imprez.
Pomimo faktu, że nie wiemy, kto zgłosi się do konkursu, z pewnością będą to osoby z różnym doświadczeniem i z różnym pomysłem na działalność Centrum Kultury. Czy wybrać osobę z zewnątrz, z innego miasta, ze świeżym spojrzeniem, czy kogoś doskonale znającego Piaseczno? Bardziej administratora czy bardziej artystę? Osobę ukierunkowaną na sztuki plastyczne czy zdecydowaną organizować w Piasecznie wielkie festiwale? Jak mówi Arkadiusz Czapski, idealnie byłoby, gdyby kandydat (bądź kandydatka) łączył w sobie poszczególne cechy i zdolności w równym stopniu, pół na pół. Niestety, o idealny model statystyczny łatwiej na wykresach niż w rzeczywistości.

Giełda pracy, giełda szans
Niemalże tradycyjnie, jak przed wszystkimi ważniejszymi decyzjami, powoli rozkręca się karuzela domysłów, oceniania szans czy opinii o potencjalnych czy prawdopodobnych kandydatach. Szczególnie ciekawie wyglądają te opinie, których autorzy zdają się wiedzieć już dziś, kto wygra konkurs. Spuszczając na razie zasłonę milczenia na wszelkie spekulacje i domysły, trzeba jednak zauważyć, że jeśli ich przewidywania się sprawdzą, będziemy mieli do czynienia z bardzo trafnymi obserwatorami naszego lokalnego życia politycznego i kulturalnego. Kto miał rację, a także kto zostanie nowym dyrektorem Centrum Kultury, dowiemy się najprawdopodobniej już 13 marca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię