Przystanek zostaje

252

Mieszkańcy nie chcą przystanku przy kościele w Słomczynie, ale burmistrz uważa, że autobus musi zatrzymywać się w tym miejscu. Trwają prace nad zmianą rozkładu jazdy.

Historia zaczęła się od niezadowolenia właścicielki posesji sąsiadującej z przystankiem. W marcu br. władze gminy spotkały się sprawie przedyskutowania kwestii lokalizacji przystanku z radą sołecką. Mieszkańcy powiedzieli zdecydowane „nie” i między innymi przedstawili opinię policji mówiącą, że lokalizacja przystanku stoi w sprzeczności z przepisami ruchu drogowego. Chodzi o zlokalizowanie przystanku, na którym na dłużej zatrzymuje się autobus, tuż przed potrójnym skrzyżowaniem z ograniczoną widocznością. Sołtys i rada sołecka nie przyjęli rozwiązania polegającego na odsunięciu przystanku od  skrzyżowania ani zmiany przystanku z końcowego, na którym na dłużej zatrzymują się autobusy, na zwykły. Jednak władze gminy zdecydowały, że właśnie to rozwiązanie powinno zostać wprowadzone w życie.

– Zlikwidowaliśmy wiatę, ale przystanek w tym miejscu zostanie – mówi burmistrz Kazimierz Jańczuk. – Służy nie tylko mieszkańcom Słomczyna, ale też sąsiednich sołectw, z których pasażerowie docierają do kościoła. Poza tym korzystają z niego dzieci i młodzież, która dojeżdża autobusami do i ze szkoły – podkreśla. Teraz piłeczka jest po stronie ZTM, który ma znaleźć inne miejsce do postoju L15 i L42. Stołeczny przewoźnik zaproponował centrum Cieciszewa, ale to rozwiązanie niezbyt podoba się burmistrzowi, który z kolei proponuje ulicę Mirkowską.

– Władze Konstancina-Jeziorny zgłosiły problem związany z zmianą organizacji ruchu w rejonie Słomczyn – Kościół. W wyniku uzgodnień wkrótce zmieni się układ przystanków w tym rejonie, jak również przebiegi linii L15 i L42. Obecnie trwają analizy optymalnego wariantu tras i rozkładów jazdy przedmiotowych linii i po ich zaopiniowaniu przez władze samorządowe podjęte zostaną stosowne decyzje w zakresie ostatecznego kształtu oferty przewozowej. W zastępstwie pętli Słomczyn – Szkoła obecnie planowane jest przeniesienie krańca do miejscowości Cieciszew – poinformował nas w ubiegłym tygodniu rzecznik prasowy ZTM Tomasz Kunert.

Wprawdzie gmina chciała wprowadzenia zmian wraz z początkiem września, ale wygląda na to, że negocjacje w kwestii lokalizacji pętli jeszcze się nie zakończyły. Dopiero potem ZTM będzie mógł ustalić nowy rozkład jazdy.