Prześwietlą Poniatówkę

0
282

Gmina podpisała umowę z firmą, która ma przeprowadzić analizę stanu zabytkowego budynku i przygotować program prac renowacyjno-konserwatorskich.

Jeden z najciekawszych piaseczyńskich zabytków zostanie w końcu kompleksowo przebadany. To niezbędny krok poprzedzający podjęcie jakichkolwiek działań zmierzających do renowacji niszczejącego od lat budynku. Wiosną ubiegłego roku w Poniatówce prowadzone były badania o charakterze archeologicznym. To w ich trakcie natrafiono na freski zdobiące ściany pomieszczeń w budynku. Tym samym pochodząca z XVIII wieku budowla stała się jeszcze większym oczkiem w głowie piaseczyńskich miłośników historii. I większym zmartwieniem włodarzy. Ci ostatni bowiem zdają sobie sprawę z tego jak kosztowna i długotrwała może okazać się renowacja zabytku. Decyzję w sprawie tego, co i w jaki sposób musi być wykonane, podejmie oczywiście konserwator zabytków.

– Z naszego punktu widzenia optymalne byłoby rozwiązanie, które pozwoliłoby stosunkowo szybko zagospodarować parter, nawet jeśli prace renowacyjne przy freskach na piętrze miałyby potrwać długo – mówi wiceprzewodnicząca Rady Gminy Magdalena Woźniak. Jednym z pomysłów na zagospodarowanie zabytku jest bowiem utworzenie na parterze kawiarni, która wydaje się potrzebnym miejscem w zrewitalizowanym niedawno parku. Swego czasu mówiło się również o umieszczeniu w Poniatówce galerii prac Józefa Wilkonia. Historycy z kolei preferowaliby raczej nawiązanie do epoki, z której pochodzi budynek. Zanim jednak rozgorzeje spór o to, co można i powinno się zrobić w budynku, wymaga on generalnej odnowy.

W poniedziałek 4 lutego gmina podpisała umowę z firmą, która w ciągu 5 miesięcy ma za zadanie przygotować kompleksową analizę stanu budynku. Począwszy od dachu, przez elewacje, ganki, podłogi, sufity i balkony aż po piwnicę. Jednym z zadań jest też wykonanie  laserowego skaningu 3D balustrad wewnątrz i na zewnątrz budynku, werandy oraz ganku. Te elementy będą bowiem wymagały odtworzenia. Wykonawca sporządzi następnie program prac restauratorskich i konserwatorskich dla całego budynku. Jego zadaniem jest również wykonanie szacunkowej wyceny planowanych kosztów realizacji inwestycji. Za swoją pracę otrzyma 34,5 tys. złotych wynagrodzenia.

Latem samorząd powinien mieć już wiedzę, jak długą i kosztowną inwestycją będzie renowacja Poniatówki.