Przerażająca perspektywa

0
627

Procedowany plan zagospodarowania terenów na tyłach konstancińskiego Ratusza budzi duże emocje w lokalnej społeczności. Obawy wiążą się z drastycznym wzrostem liczby mieszkańców przy braku odpowiedniej infrastruktury, zwłaszcza drogowej.

Opiniowany podczas obrad Komisji Ładu Przestrzennego i Spraw Komunalnych projekt mpzp dla okolic ul. Kolejowej wzbudził spore zainteresowanie mieszkańców. Planowana dla blisko 65 ha zabudowa wielorodzinna według zaprezentowanych podczas posiedzenia danych to szacunkowy wzrost liczby mieszkańców w okolicach 3,3-5,2 tysięcy osób.

– Przy czym dane te powstały przy założeniu średniej wielkości mieszkania 90 m2, a doskonale wiemy, że w budownictwie wielorodzinnym ta powierzchnia jest mniejsza. Co za tym idzie, dane te są znacząco zaniżone – zwraca uwagę jeden z mieszkańców Skolimowa.

Mieszkańców nawet o połowę więcej

Zważywszy na to, że obecnie cała gmina Konstancin-Jeziorna liczy 24 tys. mieszkańców, z czego około 17 tys. mieszka w mieście, oznacza to proporcjonalnie olbrzymi wzrost. Tymczasem plan zakłada, że ruch z nowych osiedli miałby zostać wyprowadzony na ulicę Kolejową, a z niej do ul. Piaseczyńskiej.

Północna strona ul. Kolejowej miałaby zostać zabudowana

Sytuacja na drodze wyjazdowej z Konstancina-Jeziorny w kierunku Warszawy już teraz jest trudna. Wizja kilku tysięcy kolejnych aut na drodze sprawia, że zmianą tego planu zagospodarowania przestrzennego interesują się nie tylko najbliżsi sąsiedzi wskazanego w nim obszaru. W mediach społecznościowych plan jest dość intensywnie komentowany.

Mieszkańcy mają głos

Po tym jak komisja pozytywnie zaopiniowała projekt planu burmistrz Kazimierz Jańczuk ogłosił konsultacje społeczne. Potrwają one od 3 do 14 sierpnia. W tym okresie można składać opinie i wnioski do dokumentu na piśmie w kancelarii urzędu lub drogą elektroniczną (ePUAP lub email: ). 5 sierpnia o godzinie 18.00 w Ratuszu odbędzie się spotkanie informacyjne na temat mpzp dla obszaru przy ul. Kolejowej. W sali zmieści się maksymalnie 40 osób, ale spotkanie będzie transmitowane.

Zanim burmistrz ogłosił termin spotkania z mieszkańcami, jeden z nich, Krzysztof Podsiadło, postanowił zorganizować spotkanie, na którym można będzie w szerszym gronie porozmawiać o planach. Ma się ono odbyć dwa dni później, 7 sierpnia o godz. 18.00 w Hugonówce. W reżimie sanitarnym zmieści się tam 125 zainteresowanych osób, czyli trzykrotnie więcej niż w sali obrad. Organizator zapowiedział, że zaprosi na spotkanie również burmistrza.

Czytaj również: Konstancin-Jeziorna zaprasza na wirtualne spacery

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię