Przebudowa mostu

0
945

Rozpoczęła się przebudowa jednotorowego mostu kolejowego nad Pilicą w Warce. To część remontu linii nr 8 na odcinku Czachówek – Radom, który usprawni ruch pociągów również w Piasecznie.

PKP Polskie Linie Kolejowe SA w tym roku planują przebudowę 168 mostów w kraju. W budowie są m.in. Most Gdański w Warszawie oraz most nad Pilicą w Warce.

– W stolicy trwa przebudowa Mostu Gdańskiego. Nad Wisłą zdemontowano 9 starych przęseł przy użyciu ciężkich dźwigów na barkach. Trwa montaż nowych, bardziej wytrzymałych konstrukcji. Wykonawca przygotowuje się do osadzenia 2 pierwszych przęseł na filarach. Wzmacniane są podpory mostu osadzone w wodzie. Przeprawa będzie dostosowana do przejazdu cięższych składów i wyższych prędkości dla pociągów pasażerskich – 120 km/h, a towarowych – 100 km/h – informuje PKP PLK.

Koszt prac wyniesie ok. 75 mln zł, a ich efektem będzie sprawniejszy będzie ruch pociągów w aglomeracji warszawskiej. Jednak dla sprawnego ruchu pociągów na odcinku od Czachówka do Nowej Iwicznej ważną inwestycją jest także budowa nowego mostu w Warce.

– Trwają prace przy montażu podpór tymczasowych mostu, na których zamontowana zostanie nowa trzyprzęsłowa konstrukcja kratownicowa. Most, po którym obecnie jeżdżą pociągi, zostanie rozebrany. W miejscu jednotorowej dziś przeprawy przez rzekę docelowo ruch prowadzony będzie 2 torami – informuje PKP PLK.

Koszt budowy nowego mostu to 19 mln zł.