Projekt budżetu gotowy

0
369

Władze Konstancina-Jeziorny pracują nad przyszłorocznym budżetem gminy. Niedawno przedstawiono projekt dochodów i wydatków na 2021 r.

W zaprezentowanym w ubiegłym tygodniu projekcie budżetu przewidziano dochody na poziome 189 mln zł. To ponad 6 milionów więcej niż w 2020 r. Również po stronie wydatków znajdziemy w projekcie kwoty wyższe niż w roku poprzednim – gmina planuje wydać nieco ponad 216,4 mln zł. W ten sposób powstanie 27,5 miliona złotych deficytu, który samorząd zamierza pokryć z nadwyżki budżetowej z lat ubiegłych (15,5 mln zł). Na pokrycie pozostałej części gmina planuje zaciągnąć pożyczkę z Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szacowane zadłużenie na koniec przyszłego roku ma wynieść ok. 12 mln zł.

Tradycyjnie już największe wydatki budżetowe związane będą z oświatą, na którą zaplanowano 60,5 mln zł, a więc blisko jedną trzecią całości kosztów. W tej kwocie znajduje się ważna inwestycja: gmina zamierza przeznaczyć 4 miliony złotych na przebudowę Szkoły Podstawowej w Słomczynie.

Kolejny pokaźny kawałek budżetowego „tortu” to transport i łączność. Tu wydatki wyniosą 27,4 mln zł, z czego 7,6 mln zł będzie kosztowała obsługa komunikacji publicznej. Co ciekawe, w budżecie uwzględniono koszty związane z ładowaniem planowanego od ponad 2 lat autobusu elektrycznego. Gmina szacuje, że wartość zużytej energii elektrycznej wyniesie 350 000 zł. Kwota ta jednak „zeruje się” w założeniach budżetowych – gmina ma bowiem otrzymać zwrot tego wydatku. Interesujący jest jednak fakt, iż poza pozycją „energia elektryczna” brak w budżecie innych kosztów związanych z obsługą nowej linii.

Drogi i wodociągi 

W części związanej z transportem i łącznością znajdziemy też istotne inwestycje. 3,5 mln zł pochłonie przebudowa dróg w Czarnowie. Kolejne 3 miliony złotych samorząd przeznaczy na remonty i odwodnienie dróg w Skolimowie. Taką samą kwotę zaplanowano na przebudowę ulic Jagiellońskiej, Witwickiego, Piasta, Sanatoryjnej i Jaworowskiej.

Wśród innych ważnych inwestycji zabudżetowanych na przyszły rok znajdziemy m.in. budowę wodociągów i kanalizacji w Czarnowie (szacowany koszt to 2 mln zł) oraz w północno-wschodnich sołectwach gminy (2,7 mln zł). Gmina przeznaczy również blisko 2 mln zł na budowę ulic Mostowej i Łącznej.

Przedstawiony przez burmistrza projekt budżetu trafił teraz pod obrady komisji działających przy Radzie Miejskiej. Swoją opinię musi wydać również Regionalna Izba Obrachunkowa. Finalny kształt przyszłorocznego budżetu poznamy pod koniec grudnia.

Czytaj również: Rekordowy deficyt Piaseczna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię