Problemy z pojemnikami

0
496

Gmina wyremontowała śmietnik osiedlowy, ale odpady trafiały do metalowych pojemników na zewnątrz. Niedługo sytuacja powinna wrócić do normy.

Jakiś czas temu mieszkańców bloków przy ul. Wilanowskiej oraz Literatów w Konstancinie-Jeziornie obudziły kłęby dymu i żarzący się ogień. Powodem było podpalenie śmietnika osiedlowego. Z powodu pożaru obiekt musiał przejść gruntowny remont, w związku z czym mieszkańcy musieli korzystać z pojemników zastępczych, które pojawiły się na małym parkingu przed wiatą śmietnikową.

Mniejsze metalowe pojemniki zostały opatrzone kartkami: „odpady zmieszane”, „metal” i „papier”. W praktyce, z racji utrudnionej segregacji śmieci, w odpadach zmieszanych lądowało w zasadzie wszystko poza przedmiotami papierowymi i metalowymi. Ponadto na szkło przeznaczono dwa stare zielone pojemniki.

W międzyczasie gmina wyremontowała śmietnik, ale dalej pozostawał on zamknięty, a odpady trafiały do zastępczych zbiorników z segregacją opisaną jak powyżej. O tym dlaczego, poinformował nas Burmistrz Gminy Konstancin-Jeziorna.

Wina wspólnot?

– Informuję, że gmina Konstancin-Jeziorna odbudowała wiatę, która uległa spaleniu w grudniu 2019 r. Zainstalowała wewnętrzne oświetlenie z czujnikiem ruchu, zapewnia stały dostęp prądu elektrycznego dla potrzeb zamontowanej zwory magnetycznej oraz w otoczeniu jej zamontowała kamerę. W okresie przejściowym Zakład Gospodarki Komunalnej zapewnił pojemniki do gromadzenia selektywnie zbieranych odpadów, które usytuowane są przed wiatą śmietnikową. Z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wynika, że użytkownicy wiaty przy ul. Literatów (9 wspólnot) mają obowiązek wyposażyć ją w pojemniki do gromadzenia odpadów. Wspólnoty były dwukrotnie informowane o tym obowiązku. Do tej pory żadna ze wspólnot nie wywiązała się z nałożonego obowiązku – informuje nas burmistrz Kazimierz Jańczuk.

Już niedługo sytuacja ze zbieraniem odpadów powinna wrócić do normy. Niedawno odbyło się spotkanie z przedstawicielami wspólnot mieszkaniowych.

– W tej sprawie 17 września 2020 r. o godzinie 18.00 odbyło się spotkanie z zarządami wspólnot mieszkaniowych, które korzystają z altany przy ulicy Literatów. W trakcie spotkania ustalono zakup 9 kontenerów o pojemności 1100 l (plastikowych) w kolorach, które odpowiadają odpowiednim frakcjom, szkło zbierane będzie do istniejących pojemników typu „dzwon” – dodał burmistrz.

EDIT: Nowe kontenery na śmieci na początku zeszłego tygodnia pojawiły się już w altanie śmietnikowej. Gmina zabrała zastępcze pojemniki.

Czytaj również: Czy w Konstancinie powstanie pole golfowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię