Praca dla uczniów SOSW

0
614

Kolejny krok we współpracy szkoły specjalnej z Auchan. Od września firma obejmuje patronatem uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piasecznie, kształcących się w zawodach piekarz i cukiernik.

Dzięki podpisanemu w piątek 30 sierpnia porozumieniu między Powiatem Piaseczyńskim a Auchan Polska, już od września w SOSW będą działały klasy patronackie. Sklep w Piasecznie zapewni uczniom klas kształcących w zawodach piekarz i cukiernik praktyki zawodowe (8 godz. w tygodniu) oraz umowę o pracę na czas nieokreślony.

– Cieszę się, że uczniowie będą mieć praktyki w „realnych” warunkach, bo to jest model współpracy, który ma sens – mówiła Małgorzata Walewska-Sajdak, dyrektor SOSW w Piasecznie. Podkreśliła, że zajęcia są płatne, a uczniowie mają podpisaną umowę o pracę. – To ważne, bo mowa przecież o osobach z niepełnosprawnościami, które są zagrożone wykluczeniem.

Dyrektor sklepu Auchan w Piasecznie, Marcin Herbaczewski, podziękował za możliwość realizowania dzięki tej współpracy nie tylko wartości, które są ważne dla reprezentowanej przez niego firmy, ale również są bliskie jemu osobiście. Ewa Lubianiec, która podpisała porozumienie w imieniu zarządu Powiatu, podziękowała z kolei za objęcie patronatem szkoły, która przygotowuje do życia osoby, które potrzebują szczególnej troski i umożliwienie im podjęcia płatnej pracy wśród innych, w większości zdrowych osób.

Współpraca SOSW z Auchan Polska trwa od kilku lat. W ubiegłym roku dzięki wsparciu tej firmy w ośrodku powstała w pełni wyposażona kuchnia terapeutyczna oraz szklarnia, w której uczniowie uprawiają ekologiczny ogródek. Dodatkowo podopieczni regularnie otrzymują prezenty, w tym szkolne wyprawki, a pracownicy firmy często w ramach wolontariatu pojawiają się w zaprzyjaźnionej szkole na ul. Szpitalnej w Piasecznie.