Powiat ma partnera w Rzymie

146

Przez trzy dni Powiat Piaseczyński gościł dziewięcioosobową delegację dyrektorów i nauczycieli szkół z Rzymu i Ladispoli.  To efekt rozpoczętej wiosną współpracy.

Powiat chce zacieśnić współdziałanie z samorządem XIII dzielnicy Rzymu oraz szkołami ponadpodstawowymi w Rzymie i Ladispoli. W trakcie wizyty Włochów zostały podpisane list intencyjny i porozumienie w tej sprawie.

– Wizyta była efektem nawiązanej w marcu współpracy, która ma na celu wymianę dobrych praktyk w obszarze kształcenia integracyjnego i zawodowego – wyjaśnia Magdalena Markuszewska, kierownik biura promocji w starostwie. – Wtedy Włochy odwiedziła delegacja dyrektorów szkół powiatowych.

W ramach rewizyty goście z Włoch zwiedzili Centrum Edukacyjno-Multimedialne oraz siedem szkół prowadzonych przez Powiat Piaseczyński.  Jednym z punktów programu była zorganizowana w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Piasecznie konferencja „System edukacji we Włoszech i w Polsce. Integracja uczniów z niepełnosprawnością w systemie edukacyjnym we Włoszech i w Polsce”.

Starosta piaseczyński Ksawery Gut oraz członek Zarządu Powiatu Ewa Lubianiec podpisali list intencyjny  dotyczący „międzynarodowej współpracy na rzecz wszechstronnego rozwoju mieszkańców obu regionów, w szczególności dzieci i młodzieży”. Ze strony włoskiej sygnatariuszem była burmistrz XII dzielnicy Rzymu Giuseppina Castagnetta, która towarzyszyła pedagogom.

Osobne porozumienie  o „Współpracy edukacyjno-wychowaczej” ze szkołami partnerskimi we Włoszech (Scolastico Istituto Comprensivo „Corrado Melone” w Ladispoli oraz Scolastico Istituto d’Istruzione Superiore „Luigi Einaudi” w Rzymie) podpisali dyrektorzy piaseczyńskich szkół: Zespołu Szkół Nr 3, Zespołu Szkół Nr 2 oraz IV LO w Piasecznie.

– Strony zadeklarowały w nich dzielenie się doświadczeniami oraz wspólną organizację szkoleń i konferencji. Planowane są również wymiany młodzieży – informuje Ewa Lubianiec, członek Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego.