Porozumienie w sprawie repatriantów

0
413

Na terenie byłej jednostki wojskowej, poza lokalami mieszkalnymi dla repatriantów, powstaną również inne obiekty.

Pod koniec stycznia tego roku została podpisana umowa pomiędzy Starostwem Powiatowym w Piasecznie a pełnomocnikiem Fundacji Leny Grochowskiej na 30-letnią dzierżawę dwóch budynków koszarowych (nr 1 i 2) mieszczących się na terenie dawnej jednostki wojskowej przy ulicy Dominikańskiej w Górze Kalwarii. Koszarowce mają zostać wyremontowane w ciągu dwóch lat. Początkowo w miejscu zdewastowanych obecnie nieruchomości powstać miały lokale mieszkalne dla repatriantów z Kazachstanu oraz ośrodek dla niepełnosprawnych, jednakże po interwencji gminy sytuacja uległa zmianie.
Fundacja Leny Grochowskiej powstała w 2014 roku, aby nieść pomoc Polakom znajdującym się poza granicami kraju, chcącym wrócić do ojczyzny. Do jej głównych, niezwykle szlachetnych, celów należy zapewnianie mieszkań dla repatriantów z Kazachstanu, ale i nie tylko. Ponadto fundacja zajmuje się również działalnością kulturalną, organizując różne wydarzenia artystyczne, a wspierająca ją galeria Leny Grochowskiej prowadzi sprzedaż obrazów polskich artystów współczesnych, z których dochód przeznaczany jest na cele charytatywne. Zgodnie z pierwotnym planem fundacji w Górze Kalwarii zamieszkać miało około 20-30 rodzin. Brano także pod uwagę dodatkowo utworzenie ośrodka pobytowego dla nie w pełni samodzielnych osób z różnymi dysfunkcjami np. zespołem Downa oraz zagubionej młodzieży.
Dwa dni przed zawarciem umowy Rada Miejska w Górze Kalwarii zajęła stanowisko w sprawie złożonej oferty wydzierżawienia nieruchomości. Sam pomysł zagospodarowania opuszczonych koszar spotkał się z uznaniem radnych, jednakże rozmiary przedsięwzięcia zrodziły obawy. „Rozumiemy potrzeby pokrzywdzonych przez los Polaków i ich potomków mieszkających poza granicami kraju. Kierując się jednak dotychczasowym doświadczeniem, zdajemy sobie sprawę z zagrożeń i społecznych kosztów takiego rozwiązania. Rozmiar przedsięwzięcia, w którym Góra Kalwaria stałaby się biernym uczestnikiem, napawa nas niepokojem i troską. Nie mamy wątpliwości, że wraz z pojawieniem się w naszej gminie dużej liczby rodzin repatriantów, pojawią się problemy natury organizacyjnej i społecznej.” – brzmiało stanowisko. Władze gminy zachęciły strony do dialogu oraz wypracowania najlepszego rozwiązania dla wszystkich. Na efekty nie trzeba było długo czekać.
– 3 marca 2016 r. doszło w Ratuszu w Górze Kalwarii do spotkania z pełnomocnikiem Fundacji Leny Grochowskiej – napisał na swoim oficjalnym profilu na jednym z portali społecznościowych Burmistrz Góry Kalwarii Dariusz Zieliński. – Celem spotkania był dialog i wypracowanie jednomyślnego stanowiska w sprawie zagospodarowania terenu byłej Jednostki, jako podstawy dalszych działań, które przyniosą korzyść lokalnej społeczności. W spotkaniu uczestniczył Starosta Piaseczyński Wojciech Ołdakowski. W efekcie prowadzonych przez samorząd Góry Kalwarii działań informacyjnych oraz jasnej komunikacji możliwości i potrzeb lokalnej społeczności pełnomocnik Fundacji Leny Grochowskiej poinformował o odejściu od pierwotnego zamysłu przeznaczenia obiektów – czytamy dalej. – Biorąc pod uwagę stanowisko Rady Miejskiej Góry Kalwarii i głosy mieszkańców, zmieniono koncepcję i jeden z budynków zostanie przeznaczony na hotel, drugi zaś na lokale mieszkalne dla repatriantów i lokale komercyjne – dodał burmistrz.
– Porozumienie nas satysfakcjonuje. Obawy gminy nie były zasadne, ale mogły one wynikać z braku uczestnictwa w rozmowach – powiedział nam pełnomocnik Fundacji, a zarazem prezes Grupy Arche zajmującej się działalnością deweloperską i hotelową, Władysław Grochowski. Dodał również, że w Górze Kalwarii zamieszka około 20 rodzin repatriantów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię