Poniatówka gotowa do przebudowy

0
925

Gmina otrzymała pozwolenie na przebudowę Poniatówki. Zabytek ma szanse odzyskać dawny blask w ciągu najbliższych dwóch lat.

Uzyskanie pozwolenia na budowę nie było rzeczą łatwą. Projektanci musieli się zmierzyć z wyzwaniami postawionymi nie tylko przez konserwatora zabytków, ale również… sanepid. Problemem były bowiem plany otwarcia kawiarni w jednym z pomieszczeń na parterze. Wymogi sanitarne oraz związane z BHP były bowiem trudne do zrealizowania przy uwzględnieniu z kolei ograniczeń narzuconych przez konserwatora zabytków oraz architekturę budowli.

– Ale w końcu się udało, mamy pozwolenie na budowę i możemy ruszać – nie ukrywa radości radna Magdalena Woźniak, która wraz z grupą piaseczyńskich historyków nadzorowała prace nad przygotowaniami do modernizacji jednego z najcenniejszych zabytków miasta.

– Kończymy projekty wykonawcze i będziemy ogłaszać przetarg na budowę – powiedział nam burmistrz Daniel Putkiewicz. – Istotna będzie też cena – zauważył.

Czytaj także: Wilki w Lasach Chojnowskich?

Jak poinformowała nas Magdalena Woźniak, kosztorys inwestorski mówi o kwocie 6,6 mln złotych. To koszt samej renowacji budynku. Odrębną kwestią jest bowiem renowacja odkrytych w trakcie prac badawczych fresków.

– Tym musi się zająć specjalista – podkreśla Magdalena Woźniak. – Prawdopodobnie najpierw zostaną wykonane prace budowlane, a dopiero po ich zakończeniu rozpocznie się renowacja fresków. W tym czasie oczywiście te części budynków będą musiały być wyłączone z użytkowania, ale mogłaby już działać kawiarnia – zauważa.

W Wieloletniej Prognozie Finansowej zabezpieczono na modernizację Poniatówki blisko 5,3 mln złotych na lata 2021-2023.

O szczegółach projektu pisaliśmy jesienią ubiegłego roku TUTAJ. Po modernizacji w budynku ma funkcjonować muzeum. Zgodnie z przedstawioną radnym koncepcją Poniatówka byłaby filią muzeum historycznego, które będzie funkcjonować w Starej Plebanii. Ekspozycja miałaby przybliżać dwie postacie historyczne związane z budynkiem: kamerdynera króla Stanisława Augusta i starostę piaseczyńskiego Stanisława Ryxa oraz założycielkę funkcjonującej na tym terenie szkoły społecznej Cecylię Plater-Zyberk. Na parterze Poniatówki ma też funkcjonować niewielka kawiarnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię