Pomogą nie tylko w transporcie na szczepienia

0
374

W każdej z gmin działa specjalna infolinia dotycząca szczepień przeciwko COVID-19. Pracownicy zajmują się przede wszystkim organizowaniem transportu do punktów szczepień dla osób uprawnionych, ale również udzielają podstawowych informacji. 

O procedurze zapisów na szczepienia pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. W artykule Ruszają szczepienia dla seniorów można znaleźć informacje odnośnie samej procedury i kolejności zgłoszeń. W piątek 15 stycznia, kiedy rozpoczęła się rejestracja osób powyżej 80 roku życia, szybko okazało się, że miejsc w placówkach brakuje, a najłatwiej zapisać się można było przez rządową infolinię 989, gdzie była informacja o tym, w których placówkach jeszcze są wolne terminy.

Trudności z zapisami

O problemach z zapisami informowaliśmy w piątkowe południe – Zapisy w przychodniach wstrzymane. Wprawdzie procedury rejestracji uniemożliwiają zapisywanie pacjentów na tzw. listy rezerwowe powyżej dostępnych obecnie limitów szczepionek dla każdej z przychodni, ale w niektórych miejscach takie listy zostały sporządzone. Jak poinformowała nas wiceburmistrz Piaseczna Hanna Kułakowska-Michalak, po uwagach mieszkańców zwróciła się do Dyrekcji piaseczyńskiego ZOZu przy ul. Fabrycznej z prośbą o utworzenie wewnętrznej „listy rezerwowej”, na którą zapisano 300 pacjentów.

– Termin szczepienia został ustalony dla udostępnionych przychodni na najbliższe trzy tygodnie 90 szczepionek. Pozostałe osoby będą na liście oczekujących, bez terminu. Jak zostanie uruchomiona kolejna pula szczepionek, będziemy się z nimi kontaktować w celu umówienia terminu – zadeklarowała wiceburmistrz. – Nie mogliśmy tych ludzi zostawić samym sobie.

Czytaj także: Duże zmiany w komunikacji od 25 stycznia

W najbliższy piątek, 22 stycznia, mają ruszyć zapisy na szczepienia dla osób 70+. Warto spróbować zrobić to przede wszystkim drogą telefoniczną lub przez Internetowe Konto Pacjenta, gdzie od razu mamy informację, czy w danej placówce są jeszcze miejsca. Jeśli wolimy zaszczepić się w konkretnej przychodni, sprawdźmy wcześniej czy nie ma specjalnego numeru dedykowanego zapisom na szczepienia przeciwko COVID-19.

Transport zorganizują gminy

Informacje takie znajdziemy między innymi na stronach urzędów gmin. Każda z gmin ma też obowiązek zorganizować transport na szczepienie dla osób, które tego potrzebują. Potrzebę takiego transportu można zgłaszać pod specjalnymi numerami telefonów:

Gmina Piaseczno

Infolinia czynna w dni robocze w godz. 8.00-16.00, nr tel.: 694 778 120, 508 545 508, 503 685 926.

Gmina Konstancin-Jeziorna

Infolinia czynna jest w dni robocze w godz. 8.00–15.00, nr tel. 22 484 23 36.

Gmina Góra Kalwaria

Infolinia czynna w dni robocze w godzinach 8.00-15.00, nr tel. 506 297 258.

Gmina Lesznowola

Infolinia czynna w dni robocze w godzinach: 8.00-15.00 , nr tel. 22 708 91 96.

Gmina Tarczyn

Infolinia czynna w dni robocze w godzinach 7:30-14:30, nr tel. 22 177 90 42. Z informacji na stronie gminy wynika, że infolinia poświęcona jest rejestracji osób i ustaleniu dokładnego terminu szczepienia oraz ewentualnego transportu.

Gmina Prażmów

Całodobowy nr telefonu 515 391 159 ma zacząć działać w środę 20 stycznia.

Udzielą też informacji

Osoby odbierające telefon w gminnych infoliniach nie tylko ustalą szczegóły dotyczące organizacji transportu dla osób, które go wymagają, ale w razie potrzeby udzielą podstawowych informacji dotyczących organizacji szczepień. Oczywiście nie będą udzielać informacji o charakterze medycznym.

Czytaj także: Zgonów więcej niż przed rokiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię