Polska oczami młodych Gruzinów

0
488

Czystość, znajomość języka angielskiego i… komary najbardziej zaskoczyły pierwszą wymianę polsko-gruzińską na terenie na naszego powiatu.

Pierwsza grupa gruzińskiej młodzieży odwiedziła gminy naszego powiatu. To efekt podpisanej przed rokiem umowy partnerskiej między powiatem piaseczyńskim a regionem Gurjaani w Gruzji. Jednym z celów współpracy jest kulturalna i sportowa wymiana młodzieży.

Grupa nastolatków z Gruzji zwiedziła między innymi warszawską Starówkę i Łazienki, gdzie wysłuchali koncertu szopenowskiego.

– Duże wrażenie zrobiła na naszych gościach wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego – mówi Wojciech Zmysłowski z Biura Promocji, który towarzyszył młodzieży. – Młodzi goście byli bardzo zainteresowani historią i kulturą naszego kraju i regionu. Dlatego w programie nie mogło zabraknąć wycieczki do Czerska, gdzie młodzież miała okazję wziąć udział w „Żywych lekcjach historii” organizowanych co roku na zamku – dodaje. W kalwaryjskim „gastronomiku” młodzież uczyła się gotować polskie potrawy. Zwiedziła również Konstancin-Jeziornę oraz spotkała się na Zimnych Dołach na wspólnym grillowaniu z piaseczyńskimi harcerzami, ambasadorem  Ilia Darchiashvilim, starostą Ksawerym Gutem oraz członkiem zarządu Ewą Lubianiec. Młodzież bawiła się też na termach w Mszczonowie i na dyskotece, wzięła udział w warsztatach tanecznych i zawodach sportowych. Jeśli chodzi o różnice kulturowe, młodzi Gruzini zwrócili uwagę przede wszystkim na czystość naszych miast. Dotkliwie zaś odczuli z kolei obecność komarów, które nie występują w ich rodzinnych okolicach. Opiekunowie zaś byli pozytywnie zaskoczeni bardzo dobrą znajomością języka angielskiego wśród młodych Polaków, którzy spotykali się z gośćmi z Gruzji podczas tygodniowego pobytu w powiecie piaseczyńskim.