Policjanci z Piaseczna odnaleźli w tym roku 205 osób

0
717

205 osób poszukiwanych, ściganych i zaginionych odnaleźli mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie od początku roku.

W odpowiedzi na sytuację związaną z atakami na piaseczyńskich policjantów w sprawie poszukiwania Kornelii K. na stronie Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie pojawiła się informacja dotycząca działań poszukiwawczych policji.

„Powiat piaseczyński to niemal 200 tysięcy mieszkańców. Każdego dnia policjanci z komendy powiatowej, komisariatów i posterunków dbają o bezpieczeństwo mieszkańców, ich posesji, czy też bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zadania realizowane na rzecz społeczeństwa są naszymi ustawowymi obowiązkami, które wypełniamy zgodnie z prawem i obowiązującymi formację procedurami. Jednym z takich zadań jest poszukiwanie osób zaginionych. Są to zarówno poszukiwania osób ściganych na podstawie listów gończych, nakazów doprowadzeń, ustalenia ich miejsca pobytu, czy też Europejskiego Nakazu Aresztowania. Mamy do czynienia też z osobami, które z różnych powodów wybierają ucieczkę, z zaginięciami i również z osobami decydującymi się niestety na krok ostateczny, jakim jest samobójstwo.

Każda z tych spraw ma inną historię. Zawsze potrzebne jest szybkie i precyzyjne rozpoznanie przyczyny zaginięcia czy taktyki poszukiwań, towarzyszące danemu wydarzeniu okoliczności i zagrożenia, a także logistyka konieczna przy kierowaniu policyjnych sił potrzebnych do poszukiwań.

Te wszystkie elementy mają znaczenie kluczowe i są one równie ważne, jak informacje przekazywane od organów wnioskujących lub rodzin zwracających się o pomoc w poszukiwaniach. Za każdym razem przekazywane dane podlegają szczegółowej weryfikacji, wymagają zaangażowania i konsekwentnej pracy, przy czym niejednokrotnie okazują się one niewystarczające. Dlatego niezbędna jest współpraca z innymi służbami, samorządem czy też ze środkami masowego przekazu.

Dla przykładu informujemy, że tylko w ciągu ostatnich dni nasi policjanci przeprowadzili kilka takich działań. Między innymi 15 maja policjanci z Zalesia Górnego i Prażmowa przez kilka godzin przeczesywali lasy i mokradła, by uratować zdesperowaną kobietę, która postanowiła zakończyć swoje życie. Kilka dni wcześniej funkcjonariusze z wydziału kryminalnego, już na terenie Warszawy, odnaleźli zaginioną 17-letnią Wiktorię. Pod koniec kwietnia wraz z druhami ze straży pożarnej odnaleźliśmy zaginionego 23-latka. Także w kwietniu w lesie pod Górą Kalwarią policjanci odnaleźli zaginioną i wyziębioną 74-letnią kobietę, która nie potrafiła odnależć drogi do domu. Wczoraj po niecałej dobie poszukiwań odnaleziona została zaginiona 15-latka, która pod Prażmowem wsiadła do białego samochodu osobowego i ślad po niej zaginął! O takich działaniach podejmowanych przez policjantów można byłoby mówić właściwie codziennie.

Pragnę zaznaczyć, że w przypadku osób nieletnich bardzo istotne jest zaangażowanie rodziców lub opiekunów prawnych w ich edukację także prawną. Pamiętajmy, że jako rodzice mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek wiedzieć, gdzie i z kim przebywa nasze dziecko. A także na co wydaje pieniądze, czy też z kim nawiązuje kontakt w sieci. Zdarza się, że dopiero w chwili zaginięcia dziecka odkrywany jest przez rodziców zupełnie „inny świat”, w jakim żyło ich dziecko.

Wracając do głównego tematu informujemy, że tylko w tym roku od 1 stycznia do dziś policjanci podlegli Komendzie Powiatowej Policji w Piasecznie odnaleźli łącznie aż 205 zaginionych lub poszukiwanych osób.

Mówiąc bardziej szczegółowo to mundurowi z wydziału kryminalnego z Piaseczna zatrzymali 107 osób poszukiwanych, w tym 18 mężczyzn poszukiwanych na podstawie listów gończych, 36 osób na które zostały wystawione sądowe nakazy doprowadzeń i 43 osoby, wobec których sąd lub prokuratura zleciła ustalenie miejsca ich pobytu. Kryminalni odnaleźli również 10 osób zaginionych! W tym samym czasie policjanci z pionu prewencji przeprowadzili 98 skutecznych poszukiwań, z czego aż 27 dotyczyło nieletnich!

Przekazując Państwu te informacje pragniemy pokazać skalę zaginięć czy poszukiwań, z jaką mamy do czynienia na terenie naszego powiatu. Jednocześnie podkreślamy, że każde działanie, jak wspomnieliśmy na wstępie, skierowane jest dla ochrony życia, zdrowia i dóbr mieszkańców naszego powiatu.

Chcemy również podkreślić, że poszukiwania to tylko jeden z wielu elementów codziennej służby. Policjanci z poszczególnych wydziałów, komisariatów, czy posterunków służą Państwu w wielu bardzo różnych sprawach każdego dnia!

Naszym priorytetowym celem jest umacnianie współpracy z samorządem i mieszkańcami, pogłębianie więzi społecznych i pracy na rzecz wspólnej sprawy, jaką jest bezpieczeństwo. Nie tolerujemy wszelkich przejawów agresji, dzielenia i wykluczania. Dotyczy to także przestrzeni wirtualnej.”

nadkom. Jarosław Sawicki oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Piasecznie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię