Pokoleniowa zmiana

0
298

Burmistrz wprawdzie został ten sam, ale w składzie rady i układzie sił nastąpiły spore zmiany.

W ubiegłą środę 21 listopada zarówno burmistrz Kazimierz Jańczuk jak i nowi radni złożyli ślubowanie podczas sesji otwierającej kadencję 2018-2023. Układ sił w radzie gminy uległ zdecydowanej zmianie. Wprawdzie Konstancin Jutra, czyli ugrupowanie, z którego wywodzi się burmistrz, uzyskało najwięcej, bo aż 8 mandatów, ale w liczącej 21 osób radzie nie daje to większości. Pozostałe mandaty trafiły w tej samej liczbie do kandydatów PiS i KO (po 5), a 3 otrzymali radni z KWW Jerzego Wojdaka – Rodziny Konstancińskie. Już podczas pierwszych głosowań dało się zauważyć, że w radzie nastąpiła polaryzacja na linii Konstancin Jutra – pozostałe ugrupowania. Na stanowisko przewodniczącego rady powiatu zgłoszono trzy kandydatury: Aleksandry Kostrzewskiej (KO), Andrzeja Cieślawskiego (Konstancin Jutra) oraz Sławomira Stoczyńskiego (PiS). Po drobnym sporze o interpretację prawną dotyczącą sposobu liczenia głosów, a dokładnie pojęcia „większość bezwzględna”, Sławomir Stoczyński zrezygnował z kandydowania. W tajnym głosowaniu Andrzej Cieślawski (przewodniczący RG przez ostatnie dwie kadencje) otrzymał 8 głosów, a jego kontrkandydatka 13. W ten sposób przewodniczącą Rady Gminy została po raz pierwszy kobieta, a jednocześnie najmłodsza osoba w gronie radnych. Mieszkanka Dębówki ma 26 lat, jest z wykształcenia historykiem sztuki i zawodowo zajmuje się sprzedażą antyków. Wiceprzewodniczącymi zostali Arkadiusz Głowacki i Sławomir Stoczyński. W gronie rajców nowej kadencji widać sporo nowych twarzy, duża grupę stanowią ludzie młodzi, maksymalnie tuż po czterdziestce. Burmistrz Kazimierz Jańczuk, jak się zdaje, stracił twarde zaplecze w radzie, co z pewnością przełoży się na inną dynamikę podejmowania decyzji. Niektórzy obserwatorzy sugerują, że radni Koalicji Obywatelskiej, ze swoją przewodniczącą na czele, będą się z kimś układać. Wchodzeniu w koalicje zaprzecza nowa przewodnicząca rady.

– Nie zamierzamy się z nikim dogadywać – powiedziała nam po wyborze Kostrzewska. – Jesteśmy młodymi ludźmi, zupełnie nowymi w radzie, chcemy działać na rzecz wszystkich mieszkańców, a nie bawić się politykę.

Jak będzie wyglądać współpraca radnych z burmistrzem, mieszkańcy będą mogli się łatwo przekonać sami, bowiem od początku kadencji sesje rady miejskiej będą transmitowane na żywo na kanale YouTube gminy Konstancin-Jeziorna.