Pojazdów niemal tyle, co mieszkańców

1
362

W powiecie piaseczyńskim zarejestrowanych jest blisko 170 tys. pojazdów. Z danych wynika, że samochód ma 65% mieszkańców, wliczając w to również dzieci. Do tego dochodzą te z „obcymi” rejestracjami.

Dane z Wydziału Komunikacji i Transportu mogą zaskakiwać i z pewnością nie napawają optymizmem, jeśli chodzi o stan zakorkowania naszych ulic. Na dzień 8 lutego pojazdów zarejestrowanych w powiecie piaseczyńskim było 168 735. Zważywszy na fakt, że powiat liczy około 190 tys. mieszkańców, w tym również dzieci i młodzież, liczba ta wydaje się spora. Oczywiście wliczają się w nią wszystkie rodzaje pojazdów wymagających rejestracji, w tym samochody ciężarowe, których zarejestrowano ponad 17 tys., a także różnego rodzaju przyczepy i naczepy czy ciągniki. W zestawieniu jest również 6957 motocykli, 5359 motorowerów i 202 autobusy. Jednak ponad 72% pojazdów to samochody osobowe. W rejestrze powiatu piaseczyńskiego jest ich obecnie aż 122 547. W przeliczeniu na 190 tys. mieszkańców oznaczałoby to, że blisko 2/3 członków naszej lokalnej społeczności ma własne auto. Ponownie statystyka ta uwzględnia również osoby nieletnie. Gdyby brać pod uwagę tylko osoby dorosłe, wskaźnik ten będzie jeszcze wyższy.

Czytaj także: O 500 metrów za daleko

Liczby te powinny dać sporo do myślenia osobom odpowiedzialnym za infrastrukturę komunikacyjną oraz miejscowe plany zagospodarowania. Tym bardziej, że pamiętać należy, iż akurat w naszym powiecie nietrudno znaleźć pojazdy z numerami rejestracyjnymi nie tylko spoza powiatu, ale nawet województwa mazowieckiego. Nowi mieszkańcy często zachowują rejestracje ze swoich rodzinnych stron, co pozwala im zaoszczędzić czasem nawet kilkaset złotych na ubezpieczeniu samochodu. Do tego dochodzą samochody służbowe. Oznacza to, że statystycznie odsetek dorosłych mieszkańców korzystających indywidualnie z samochodu jest jeszcze wyższy. Wydaje się więc, że wymóg zapewnienia minimum 2 miejsc parkingowych dla każdego lokalu mieszkalnego w nowych inwestycjach budowlanych, powinien być absolutnym minimum. A wiara w to, że korki się zmniejszą w niedalekiej przyszłości, nawet po oddaniu trasy S7, jest raczej naiwna. Sytuacja poprawi się ewentualnie na drodze 721, na odcinku między Magdalenką a Piasecznem i może nieco na ul. Puławskiej.

A czym jeżdżą mieszkańcy powiatu? Niestety uzyskanie szczegółowych danych na temat marek czy wieku pojazdów wymagałoby od urzędników dużych nakładów pracy, więc nie udało nam się zdobyć takich szczegółów. Na naszych ulicach, podobnie jak w wielu innych miejscach Polski, obok wysłużonych sprowadzanych głównie od zachodnich sąsiadów kilku czy kilkunastoletnich aut, dominują młodsze modele popularnych marek samochodów. Spotkać też można pojazdy bardziej ekskluzywne czy oryginalne. Ulicami powiatu czasem przejeżdża kilkumetrowa limuzyna, zabytkowy rolls royce czy sportowe lamborghini. Nie brakuje też pojazdów ekskluzywnych. W powiecie zarejestrowanych jest np. 14 bentleyów oraz 10 nowoczesnych tesli. Pierwsze elektryczne ładowarki są już dostępne na terenie powiatu, więc zainteresowani zakupem pojazdu elektrycznego mają możliwość ładowania „na miejscu”. Gmina Piaseczno uruchomiła dwa takie punkty – na parkingu przy Urzędzie Miasta oraz na terenie targowiska miejskiego.

1 KOMENTARZ

  1. Komentarz jest prosty. Na głębokiej wsi, kilkadziesiąt lat temu wystarczał 1 autobus co 2 godziny. Obecnie tuż koło miasta Piaseczno co godzinę. Kupa śmiechu. Bez własnego samochodu nie można tu mieszkać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię