Podsumowanie roku 2020 w gminie Tarczyn

0
359

W związku ze zbliżającym się końcem trudnego roku 2020, poprosiliśmy włodarzy gmin i powiatu o krótkie podsumowanie ostatnich 12 miesięcy oraz podzielenie się planami i obawami związanymi z nadchodzącym rokiem 2021.

Burmistrz Tarczyna Barbara Galicz

Co było najtrudniejsze dla Pani w 2020 roku?

Nie ukrywam, że po raz pierwszy w mojej pracy samorządowca, a urząd Burmistrza sprawuję już piątą kadencję, wydarzyła się sytuacja, na którą nikt z nas nie miał wpływu. Najtrudniejsze było zderzenie z nieznanym dla nikogo stanem epidemii i wielka niewiadoma, jeśli chodzi o jej przebieg i skutki. Największym wyzwaniem był początek pandemii, a tym samym lęk o zdrowie mieszkańców, kiedy trzeba było się zmierzyć z problemami zakupu środków dezynfekujących, z reorganizacją pracy w urzędach, szkołach, czy zakupem laptopów dla uczniów. Dzięki bieżącej analizie budżetu, stałemu monitorowaniu sytuacji finansowej gminy, udało nam się utrzymać wszystkie inwestycje i zrealizować założone plany.

Największy sukces 2020?

Niewątpliwie największym sukcesem było zrealizowanie wszystkich zamierzonych inwestycji. Jednak na szczególną uwagę zasługuje budowa ul. Długiej w Tarczynie. Jest to kluczowa inwestycja z perspektywy komunikacji w mieście i odkorkowania centrum. Realizacja zadania pozwoliła na powstanie kolejnej po ul. Gawarskiego obwodnicy miasta i jest etapem spójnego i przemyślanego procesu przebudowy arterii drogowych. Nasza gmina pozyskała dofinansowanie na realizację tej inwestycji z Funduszu Dróg Samorządowych w kwocie ponad 1,6 mln zł.

Czytaj także: Wójt Lesznowoli podsumowuje pandemiczny rok 2020

Co będzie największym wyzwaniem w 2021? Jakie ma Pani obawy związane z nowym rokiem?

Ogromnym wyzwaniem będzie dalsza realizacja zamierzonych inwestycji. Z niepokojem,  ale i z nadzieją patrzymy w przyszłość. Skutecznie pozyskujemy środki zewnętrzne, unijne czy krajowe. Tylko w tym roku zdobyliśmy ponad 6 mln zł dofinansowania na różnego typu projekty. W przyszłym roku mamy zaplanowaną przebudowę budynku komunalnego w miejscowości Stefanówka, budowę kamienicy w Rynku, budowę kanalizacji w Janówku, remonty placów zabaw w Tarczynie i Pawłowicach, rozwój infrastruktury sportowo-rekreacyjnej na terenie parku miejskiego Drozdy. Chciałabym zrealizować te i inne inwestycje, minimalizując tym samym skutki pandemii, tak żeby mieszkańcy Tarczyna jak najmniej ją odczuli.

Jakie zadanie jest dla Pani priorytetowe w 2021?

Przyszłoroczny budżet Gminy Tarczyn jest rozwojowy, ambitny, ale przez sytuację epidemiologiczną w kraju, nie wiadomo jak będą kształtowały się dochody. Jednak zawsze priorytetem dla mnie było kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży. Dlatego też kluczową inwestycją, której realizację chcę rozpocząć w roku 2021 jest gruntowna termomodernizacja budynku Zespołu Szkół przy ul. Szarych Szeregów, która pochłonie znaczną część środków budżetowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię