Podróż sentymentalna [FOTO]

0
397

Rajd zabytkowym samochodem dostarcza zupełnie innego rodzaju emocji niż standardowe wyścigi. Częściej pytanie brzmi nie jak szybko, ale czy – i z jakimi przygodami – uda się dotrzeć do mety.

Uczestnicy V Piaseczyńskiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych mieli bowiem do pokonania blisko 80 km trasy biegnącej z Góry Kalwarii, przez teren gminy Piaseczno i Tarczyn, aż po metę w Henrykowie Uroczu. Po drodze musieli zaliczać punkty kontrolne i w ostatecznej klasyfikacji zliczane były czasy przejazdu. Oczywiście niespodzianek nie zabrakło. Na przykład należący do piaseczyńskiej wąskotorówki autosan, który w tym roku również wystartował w rajdzie, zepsuł się tuż za Piasecznem. Organizatorzy wyrazili jednak zgodę na zmianę środka lokomocji na starego poloneza, należącego do jednego z kolejarzy i w ten sposób drużyna kolejki dotarła szczęśliwie na metę i to z nienajgorszym wynikiem. Maluch dotarł do Parku Uroczego z otwartą klapą silnika i przyprawiał kibiców o szybsze bicie serca odgłosem podobnym do wystrzałów, ale za to okazał się jednym z najszybszych.

Tegoroczny rajd był też jedną z rund Mistrzostw Okręgu Warszawskiego Pojazdów Zabytkowych PZM. W organizację imprezy oprócz Automobilklubu Piaseczyńskiego zaangażowało się również Muzeum Techniki im. Władysława Drybsa. To dzięki niemu na imprezie można było podziwiać zabytkowy wóz strażacki, syrenkę czy policyjnego poloneza. Impreza przyciągnęła też spore grono kibiców. Młodsi z zainteresowaniem oglądali stare samochody, a u tych nieco starszych odzywały się wspomnienia z podróży maluchem na wakacje nad morzem czy młodzieńczych marzeń o posiadaniu klasycznego mercedesa. W Górze Kalwarii można też było obejrzeć zabytkowe motocykle.

W klasyfikacji końcowej wśród samochodów wyprodukowanych przed 1955 rokiem wygrał Artur Węgler w DKW F5. Wśród aut, które zeszły z taśmy produkcyjnej w ciągu kolejnych 20 lat najszybszy był Jan Kasprzycki za kierownicą Lancii, a w gronie posiadaczy najmłodszych zabytkowych pojazdów najprędzej trasę pokonał Witold Kadenaci w Renault 18.