Podróbki za 2,5 mln zł

0
530

Służby celne znalazły w halach w Wólce Kosowskiej ponad 53 tys. podrobionych zabawek.

W trakcie kontroli hal w Wólce Kosowskiej funkcjonariusze mazowieckiej Służby Celno-Skarbowej w 13 punktach handlowych ujawnili  nielegalnie wprowadzone do obrotu zabawki z zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych i lubianych przez najmłodszych marek. Zabezpieczyli ponad 53 tys. sztuk zabawek o wartości rynkowej około 2,5 mln złotych. Zatrzymany towar trafił do magazynu depozytowego i po zamknięciu sprawy sądowej zostanie zniszczony.

– Przedstawiciel kancelarii prawnej reprezentującej firmy będące właścicielami znaków towarowych potwierdził, że wszystkie zabawki zostały nielegalnie opatrzone zastrzeżonymi znakami towarowymi – informuje Anna Szczepańska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie. Wprowadzanie na rynek towaru z podrobionymi znakami towarowymi jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 5.

Jak rozpoznać „podróbki”? Pierwszy sygnał ostrzegawczy to wyjątkowo niska cena. Warto zwrócić uwagę na jakość opakowania i samego towaru.

– Takie towary zwykle nie są prawidłowo oznakowane. Co niejednokrotnie potwierdzały badania laboratoryjne, mogą zawierać w swym składzie niedozwolone czy zagrażające zdrowiu substancje chemiczne – podkreśla Szczepańska. Pamiętajmy, że oryginalne produkty, zwłaszcza te dla dzieci, podlegają ścisłym kontrolom jakości, by zapewnić bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników. Kupując „podróbki” nie tylko działamy na szkodę twórców oryginalnego produktu czy właścicieli znaku towarowego, ale możemy zaszkodzić również użytkownikom podrobionego towaru.

 

fot. Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.