„Pociąg Ochotników”- historyczne inscenizacje na kolejce

0
487

W najbliższą niedzielę podróż wąskotorówką będzie łączyć rekreację z historią. Przejazdowi kolejką towarzyszyć będą inscenizacje nawiązujące do Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

W nawiązaniu do przypadającej w tym roku setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej 13 września 2020 roku Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi” wraz w Piaseczyńsko-Grójeckim Towarzystwem Kolei Wąskotorowej przygotowuje specjalne atrakcje nawiązujące do wydarzeń z 1920 roku.

– W 1920 roku do obrony dopiero odzyskanej niepodległości zmobilizowało się całe społeczeństwo. Z całego kraju napływali ochotnicy, aby włączyć się do zmagań mających na celu odparcie sił bolszewickich idących na Warszawę. Szczególna rola przypadła tu kolei, będącej wówczas jedynym środkiem masowej komunikacji – dotyczyło to również Kolei Grójeckiej, którą napływały rzesze chcących wspomóc wysiłek wojenny z terenów na południe od stolicy.

Historyczne scenki

Niedzielną podróż pociągiem uatrakcyjnią scenki historyczne nawiązujące do wyjazdu ochotników na front wojny polsko-bolszewickiej. Pociąg odjedzie ze stacji Piaseczno Miasto o godzinie 11.00. Po tym krótszym niż zwykle pikniku w Runowie (ok. godziny) pojedzie do stacji Tarczyn, gdzie odtworzona zostanie pierwsza scena „Pociągu ochotników”. Rekonstruktorzy odtworzą jak wyglądały pożegnania z rodzinami oraz rekrutacja. W drodze powrotnej do Piaseczna pociąg zatrzymywać się będzie na stacjach, gdzie przedstawiane będą kolejne sceny rekonstrukcji, a żołnierze będą dosiadali się do pociągu.

Pancerny pociąg i defilada

Po przyjeździe pociągu na stację w Piasecznie odbędzie się wielki finał: Rekonstrukcja „Na Polach Chwały 1920”, podczas której zobaczymy mundury, uzbrojenie, repliki samochodów z okresu Bitwy Warszawskiej, a także improwizowany pociąg pancerny!

Na terenie Kolejki Wąskotorowej od godziny 13:00 do 18:00 będzie prezentowana wystawa historyczna, na której będzie można zobaczyć pojazdy oraz sprzęt i wyposażenie z okresu Bitwy Warszawskiej 1920.

W najbliższą niedzielę podróż wąskotorówką będzie łączyć rekreację z historią. Przejazdowi kolejką towarzyszyć będą inscenizacje nawiązujące do Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Piknik Historyczno-Edukacyjny “Zostań Ochotnikiem 1920”, dofinansowany ze środków Gminy Piaseczno, rozpocznie się już w sobotę 12 września o godz. 14.00 mszą w kościele św. Anny w Piasecznie. Wezmą w niej udział rekonstruktorzy, którzy następnie złożą wieniec przy tablicy Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po zakończonych uroczystościach odbędzie się krótka wystawa pojazdów przy Rynku i przygotowanie do Defilady Historycznej, która skieruje się na teren Kolejki Wąskotorowej po trasie Plac Piłsudskiego-ul.Tadeusza Kościuszki-ul. Henryka Sienkiewicza-ul. Wojska Polskiego-Kolejka Wąskotorowa.

Czytaj także: Autobusy wracają na Nadarzyńską. A co z 709?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię