Płynniejszy ruch przy Laminie

0
1655

Gmina opracowała koncepcję poprawy bezpieczeństwa i płynności ruchu na skrzyżowaniach ulicy Okulickiego z Puławską i Wojska Polskiego.

Węzeł przy Laminie to obecnie najbardziej obciążone skrzyżowanie w Piasecznie, które wymaga poprawy. Władze gminy świadome tych utrudnień jesienią ubiegłego roku podjęły decyzję o zaprojektowaniu przebudowy skrzyżowania we własnym zakresie. Chodziło przede wszystkim o poprawę sytuacji na skrzyżowaniu ul. Okulickiego z ul. Wojska Polskiego. Zjazd z ul. Okulickiego w ul. Wojska Polskiego czy też skręt w lewo z podporządkowanej ul. Wojska Polskiego zawsze był trudny. Jednak po rozbudowie odcinka DW721 od ul. Wojska Polskiego do ul. Mleczarskiej stał się jeszcze trudniejszy i bardziej niebezpieczny.

Wprawdzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma w planach przebudowę DK 79 od Piaseczna do Kątów, która obejmuje skrzyżowanie ulic Okulickiego, Puławskiej i Wojska Polskiego, ale realizacja tego zadania to odległa przyszłość.

– Dlatego warto już teraz przebudować skrzyżowanie w taki sposób, by nie kolidowało z przyszłą przebudową, a jednocześnie znacząco poprawiło bezpieczeństwo i płynność ruchu – argumentują władze gminy.

Nowy łącznik, światła i przejście

Gmina opracowała koncepcję, którą przedstawiła GDDKiA, MZDW i staroście piaseczyńskiemu. Przewiduje ona dobudowanie łącznika, który pozwoli dostać się z ul. Puławskiej bezpośrednio do skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego. Na ul. Wojska Polskiego i Okulickiego pojawią się dodatkowe pasy do skrętów. Całe skrzyżowanie objęte zostanie sygnalizacją świetlną zsynchronizowaną z tą na skrzyżowaniu z ul. Puławską. Pojawi się też przejście dla pieszych w newralgicznym punkcie, czyli na wysokości skateparku, gdzie bardzo często mieszkańcy przechodzą przez jezdnię, dobudowanie dodatkowych pasów ruchu na ul. Okulickiego i Wojska Polskiego, wprowadzenie zsynchronizowanej sygnalizacji świetlnej. Pojawią się również nowe odcinki chodników i ścieżek rowerowych. Przy okazji ma zostać dostosowane do przepisów prawa skrzyżowanie ul. Wojska Polskiego z ul. Kusocińskiego, które obejmie pełna sygnalizacja świetlna. Na podstawie stosownych porozumień gmina przystąpi do wykonania projektu i uzyskania pozwolenia na budowę, co planowane jest na połowę 2021 r.

Gmina opracowała koncepcję poprawy bezpieczeństwa i płynności ruchu na skrzyżowaniach ulicy Okulickiego z Puławską i Wojska Polskiego.

Kto to sfinansuje?

– Wszelkie uwagi do przedstawionej koncepcji, które otrzymaliśmy lub jeszcze otrzymamy, będą analizowane i uwzględniane na etapie wykonania projektu – mówi wiceburmistrz Robert Widz. – W trakcie przygotowania projektu budowlanego, gmina będzie szukać porozumienia z poszczególnymi zarządcami dróg, które pozwoli sfinansować przebudowę skrzyżowania.

Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że obecnie ul. Wojska Polskiego zarządza powiat, ul. Okulickiego województwo (MZDW), a ulicą Puławską – GDDKiA. Pytanie brzmi, w jakim stopniu jednostki te będą gotowe do współfinansowania inwestycji.

Kierowcy oglądający koncepcję przygotowaną przez gminę Piaseczno apelują o utworzenie ronda i wspominają, że kiedyś na skrzyżowaniu przy Laminie planowana była budowa wiaduktów. – Te rozwiązania miała w planach GDDKiA dla przebudowy skrzyżowania krajowej 79 z drogą wojewódzką 721 i niewykluczone, że do nich wróci – mówi wiceburmistrz Robert Widz. Ostateczny projekt przebudowy powstanie jednak dopiero w momencie, gdy GDDKiA otrzyma finansowanie na realizację przebudowy odcinka DK79 od Piaseczna do obwodnicy Góry Kalwarii.

Czytaj również: Rewolucja w kursowaniu 709 i 727

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię